HCM Torok a câştigat faza judeţeană a campionatului de junioare 4

* la întrecerea organizată de AJH Vâlcea au participat cinci echipe

Duminică, 12 martie, în sala de sport a liceului Energetic, s-a desfăşurat faza judeţeană a campionatului naţional de junioare 4. Competiţia a fost organizată de către Asociaţia Judeţeană de Handbal, condusă de Doru Stamatoiu, cel care a acordat, la final, şi premiile câştigătoarelor. La acest turneu au participat cinci echipe: CS Chimia, Energetic, CSŞ Rm. Vâlcea şi HCM Torok, care a aliniat două formaţii. În urma jocurilor disputate, cea mai bună echipă s-a dovedit a fi cea antrenată de „Mori” Torok Duca, HCM Torok 1. Pe locul secund s-a situat Energetic, locul 3 a fost ocupat de CS Chimia, Torok 2 a venit pe locul 4, iar CSŞ s-a regăsit pe ultima poziţie. Primele patru clasate au obţinut calificarea la turneul euro-regional, care va avea loc în luna aprilie. Mai trebuie menţionat că la finalul întrecerii de junioare 4 de la Energetic, AJH, cu sprijinul preşedintelui Doru Stamatoiu şi al antrenorilor Ion Ivan şi Simona Gogîrlă, a oferit şi câteva premii speciale. Unul dintre ele a ajuns la Noemi Dumitraşcu, jucătoarea clubului Chimia, care a fost declarată cel mai bun portar. Titlul de cel mai tehnic jucător i-a revenit Dianei Drăgoescu, de la HCM Torok. Cea mai bună marcatoare a competiţiei a fost Analisa Ioniţă, de la Energetic. (S.S.)