Fără categorie

HCM Rm. Vâlcea, prima victorie în Liga Florilor

* echipa antrenată de Aurelian Roşca a dispus, în deplasare, de CSM Bistriţa, cu scorul de 23-20

Astăzi, la ora prânzului, HCM Rm. Vâlcea a disputat cel de-al treilea meci din actualul sezon al Ligii Naţionale de handbal feminin. Elevele lui Aurelian Roşca au înfruntat, în deplasare, echipa CSM Bistriţa, în faţa căreia s-au impus cu scorul de 23-20 (după 10-10 la pauză).

În prima repriză, cele două formaţii au mers aproape cap la cap, cu o singură excepţie, în minutul 13, când ardelencele au condus cu 5-3. După revenirea de la vestiare, CSM Bistriţa s-a distanţat la trei goluri (14-11, în minutul 35). Vâlcencele au revenit însă miraculos în joc, în următoarele 10 minute, când au închis complet poarta şi au preluat conducerea (15-14, în minutul 45).

După 18-18, în minutul 50, Iryna Glibko & Co. au marcat de trei ori consecutiv şi s-au desprins decisiv, la 21-18 (în minutul 52), diferenţa de trei goluri consemnându-se şi la final (20-23). De menţionat mai este şi faptul că, în minutul 57, la scorul de 21-19 pentru HCM, adversarele au ratat o lovitură de la 7 metri care, dacă ar fi fost transformată, putea încinge finalul de meci, mai ales că, ulterior, CSM Bistriţa a marcat pentru 21-20.

În acest duel, cele mai multe goluri pentru HCM Rm. Vâlcea au fost înscrise de iberica Marta Lopez Herrero (6). Celelalte reuşite au fost semnate de Iryna Glibko (5), Natasa Krnic (4), Cristina Florică (4), Natallia Vasileuskaya (3) şi Maria Gavrilă (1).

Aşa cum se cunoaşte, formaţia antrenată de Aurelian Roşca a suferit eşecuri în primele două runde ale sezonului (22-23, la Corona Braşov, şi 24-28, pe teren propriu, cu SCM Craiova). HCM Rm. Vâlcea va disputa următorul meci în Liga Naţională abia peste trei săptămâni, mai precis pe 7 octombrie, tot în deplasare, la Dunărea Brăila. Până atunci, campionatul intern se va întrerupe din cauza celor două meciuri ale echipei naţionale a României, cu Austria (acasă) şi Portugalia (deplasare), din preliminariile Euro 2018. (N.C.)