Liga NationalaFără categorieHandbal

HCM Rm. Vâlcea a câştigat partida cu HCM Roman

HCM Valcea vs HCM Roman

„municipalele” s-au impus cu scorul de 24-23 în partida disputată în Sala Sporturilor „Traian”

Miercuri, 13 ianuarie, a fost o zi cu noroc pentru „municipale”. Acestea au reuşit să treacă peste eşecul de la Braşov şi să facă un meci bun contra celei de-a patra clasate. HCM Roman, adversara vâlcencelor, avea şansa de a urca pe podiumul Ligii Naţionale. Nu a reuşit, însă, să-şi ducă planurile la bun sfârşit. Oaspetele au fost cele care au deschis scorul. Au dictat ritmul doar trei minute. În minutul 5, Adespii a adus HCM-ul pentru prima dată în avantaj (scor 3-2). „Municipalele” au avut chiar şi patru goluri pe plus (scor 8-4 în minutul 12). Tot aşa s-a şi încheiat prima repriză, cu aceeaşi diferenţă: scor 13-9. În partea secundă, elevele lui Constantin Ştefan şi-au complicat situaţia. Nemţenele au reuşit egalarea în minutul 44, iar imediat au trecut la conducere. A fost rândul gazdelor să alerge după egalare. În minutul 51, HCM a preluat din nou conducerea: scor 21-20. S-a mers „cap la cap” până la final. La 23-23, „municipalele” au avut un atac prelungit. Cu noroc, au reuşit să profite şi să înscrie pentru 24-23. Roxana Cherăscu a înscris singurul, dar cel mai important gol al meciului. Mai rămăseseră 22 de secunde de joc, pe atacul oaspetelor. Din fericire, HCM Roman nu a putut gestiona situaţia în favoarea sa. Nemţenele au dat mingea în aut şi astfel HCM Rm. Vâlcea a reuşit să-şi adjudece victoria. Succesul a urcat formaţia vâlceană pe locul 8 în Liga Naţională. Hermina Stoicănescu şi Mihaela Senocico au fost cele mai bune marcatoare ale HCM. Rm. Vâlcea. Fiecare a înscris câte cinci goluri. Pentru gruparea de la poalele Capelei au mai punctat: Ilina (4), Adespii (4), Luca (3), Bădiţă (2) şi Cherăscu(1). (S.S.)