Fără categorieLiga NationalaHandbal

HCM Baia Mare – HCM Rm. Vâlcea 29-24 (16-6)

HCM Valcea vs Baia MareEşec blând pentru „municipale” în fieful vicecampioanei

Marţi, 16 februarie, în primul meci al etapei a XX-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, HCM Rm. Vâlcea a întâlnit, în deplasare, HCM Baia Mare. Bineînţeles, gazdele erau mari favorite la câştigarea meciului. Nu se punea decât problema diferenţei de scor. Speranţele vâlcencelor se legau de o replică mai bună decât cea pe care au reuşit să o dea campioanei, în runda precedentă. Însă, după cum au intrat în joc, părea că nu au învăţat nimic din acel eşec usturător suferit pe teren propriu în faţa formaţiei CSM Bucureşti: la fel de timorate, lipsite de vlagă şi încredere, cu o atitudine care nu putea aduce nimic bun pentru ele. Astfel, istoria din prima repriză a meciului cu CSM Bucureşti s-a repetat. De această dată, „municipalele” au pierdut primul mitan cu scorul de 16-6. Practic, au avut o medie de un gol la cinci minute. Prima dată în această dispută au marcat în minutul 6, prin Adespii (reuşită ce a contat pentru scorul de 3-1). A urmat o „secetă” de 16 minute (!), perioadă în care HCM a ratat şi două lovituri de la 7 metri, prin Ani-Senocico şi Vădineanu! Golul 2 al vâlcencelor a venit abia în minutul 22, după o aruncare de la 10 metri a aceleaşi Andreea Adespii (scor 10-2). În condiţiile date, HCM Baia Mare şi-a permis să facă şi spectacol, punctând din aeriană şi alte procedee de efect. În partea secundă, antrenorul gazdelor, Aurelian Roşca, a schimbat „garnitura” şi a dat posibilitatea rezervelor să arate ce pot. Astfel, s-a schimbat şi raportul forţelor pe teren. A rezultat o repriză mult mai bună pentru oaspete, câştigată de elevele lui Constantin Ştefan cu scorul de 18-13. În aceste condiţii, diferenţa finală între cele două formaţii a fost de doar cinci goluri. HCM Baia Mare s-a impus cu scorul de 29-24. În acest meci, vicecampioana nu s-a bazat pe Melinda Geiger şi Adriana Nechita (aflate în afara lotului), dar nici pe Paula Ungureanu sau Valentina Ardean Elisei, lăsate pe bancă, pentru a fi menajate în perspectiva partidei pe care maramureşencele o vor disputa vineri, în Liga Campionilor, contra formaţiei germane HC Thuringer. (S.S.)