Halterofilii Moldovan, Bulai şi Gîrlescu au obţinut calificarea în finala Campionatului Naţional de seniori

Zilele trecute, la Bascov, în judeţul Argeş, s-a desfăşurat Cupa României la haltere pentru seniori. Rezultatele obţinute de sportivi la acest concurs au contat şi pentru finala campionatului naţional de seniori. Clubul Chimia a avut trei reprezentanţi la întrecerea de la Bascov. Toţi au reuşit calificarea în finala Naţionalelor de seniori. La Cupa României, la categoria 53 kilograme, Andrada Bulai (care a fost uşor accidentată şi nu a forţat obţinerea unui rezultat mai bun pentru a nu risca să i se agraveze situaţia), a ocupat locul 6, Marius Gîrlescu, la 69 kilograme, s-a clasat pe locul 8, iar la 94 de kilograme, Daniel Moldovan a reuşit să termine competiţia pe podium. Acesta a obţinut medalia de bronz. Finala campionatului naţional va avea loc spre sfârşitul acestui an, în luna noiembrie. Până atunci, însă, halterofilii vâlceni vor mai bifa câte concursuri. Primul va avea loc în luna mai. Este vorba despre Cupa României pentru tineret şi calificări în finala campionatului naţional dedicat acestei categorii. Evenimentul se va desfăşura la Oneşti. Clubul Chimia va miza aici tot pe trei sportivi: Laura Dabu (69 kilograme), Andrada Bulai (categoria 53 kilograme) şi Marius Gîrlescu (62 kilograme). (S.S.)