Liga 6

Grădiştea vine tare, pe turnantă! Două din două în returul Ligii a VI-a

Ştiinţa Grădiştea a devenit o echipă de temut în Seria Sud a Ligii a VI-a. Pauza a fost de bun augur pentru echipa susţinută de primarul Ilie Boiangiu. În retur, Grădiştea are două victorii în două meciuri, deşi a întâlnit adversare puternice din serie. În prima rundă de după pauza de iarnă a jucat la Măciuca, iar în week-end, contra liderei, AS Făureşti. Partida de pe stadionul Bogdan Medrea s-a încheiat la egalitate, 4-4, însă oficiallii oaspeţilor au făcut o contestaţie, pentru substituire. Au câştigat meciul la ”masa verde”. Confruntarea de pe teren propriu, cu Făureşti, a fost câştigată de băieţii coordonaţi de Cristi Pîrîianu italieneşte, cu scorul de 1-0. Diferenţa a fost făcută din prima repriză de veteranul şi experimentatul fotbalist al celor de la Ştiinţa, Marian Truşcă (la începutul acestei luni a împlinit 51 de ani). Truşcă a marcat din minutul 10. Grădiştea e pe locul 8 în clasament. Duminică, 26 martie, joacă la Pesceana. Dacă învinge, va trece peste Luceafărul în ierarhie şi poate spera chiar la mai mult. Următoarea etapă va avea un meci mai lejer, pe teren propriu, cu Amărăşti Nemoiu, penultima clasată. Dacă va continua în acest ritm, Grădiştea poate ataca podiumul seriei. O despart, în acest moment, şase puncte de locul 3.