Liga 6

Generaţia 2023 de la Scundu nu a stricat sărbătoarea veteranilor. Victorie fără dubii, cu Măgura

Zorile Scundu, generaţia 2023, a avut duminică meci oficial în Liga a VI-a. După câteva luni de absenţă, a jucat acasă, pe stadionul reomologat în urmă cu câteva zile de AJF. Nu a stricat evenimentul organizat pentru generaţia 1983. Formaţia coordonată de Marius Vasile şi Titi Ţăpîrlan s-a impus clar, cu 5-0, în faţa trupei din Slătioara, o echipă aflată în reformare, care a şi avut absenţe la acest joc, printre care şi Andrei Romcescu. Gazdele şi-au uşurat misiunea din start. Au marcat din minutul 1 prin Costin Enescu, care a pus latul, în centrul careului, după o fază fixă, un corner. În minutul 4 era deja 2-0. ”Cio” Cojocaru a şutat din prima, la colţul liber al porţii adverse, după ce mingea i-a fost aşezată perfect, cu pieptul, de un coechipier. Scundenii au mai avut două ocazii, iar pe final de repriză, în prelungirile acesteia, au mărit ecartul la 3, după o greşeală în defensiva oaspeţilor. Mingea i-a fost pusă pe tavă lui Manafu, care a profitat.
În partea secundă, au avut şi slătiorenii ocazii, dar nu au reuşit să mai reducă din dferenţă. ”Cio” a mai înscris de alte două ori, la diferenţă de 10 minute şi în 66 era deja stabilit scorul final: 5-0. A fost prima victorie pentru Zorile din acest campionat. Scundu mai avea două egaluri şi o înfrângere.