Foresta Mălaia a dispus cu 3-1 de campioana Chimia 2012 Rm. Vâlcea

* echipa primarului Gabriel Ţolea a ratat un penalti în prima repriză şi a jucat în inferioritate numerică din minutul 60, după care a marcat trei goluri până la final

După un start ratat (0-2, la Oltul Drăgoeşti), Foresta Mălaia a reuşit „să spargă gheaţa” la finele săptămânii trecute şi să obţină astfel prima victorie din noul sezon al Ligii a IV-a. În runda intermediară care a avut loc miercuri, 30 august, trupa din comuna administrată de primarul Gabriel Ţolea s-a impus, pe teren propriu, în faţa formaţiei Chimia 2012 Rm. Vâlcea, campioană în sezonul trecut în Seria Est din Liga a IV-a. Foresta Mălaia a învins cu scorul de 3-1, după ce a fost condusă însă cu 1-0 la pauză. Pentru echipa învingătoare au punctat Daniel Vangu (care a reuşit un eurogol), Nicolae Mihai (alias „Moleşeală”) şi Cătălin Duminică.

„Aveam o revanşă de luat în faţa celor de la Chimia, din sezonul trecut”

„Am obţinut o victorie frumoasă, dar foarte greu. Era clar însă că, de aici, de la munte, unde e aerul e mai tare, cum se spune, chimiştii vor pleca fără puncte. Adversarii ne-au condus cu 1-0 după prima repriză, dar trebuie să menţionez că, la scorul de 0-0, am ratat un penalti. În ce de-al doilea mitan, mai precis din minutul 60, ne-a fost eliminat şi un jucător, Ion Lala, însă chiar şi în aceste condiţii tot am reuşit să ne impunem. Deşi am jucat în inferioritate numerică până la final, am înscris trei goluri în ultima jumătate de oră a meciului. Am jucat bine şi în «unsprezece», dar mingea parcă nu vroia să intre în poarta adversă. Şi la Drăgoeşti am fost peste adversarii noştri, dar am avut mult ghinion. Victoria din această rundă este una cu iz de revanşă, după ce, anul trecut, Chimia ne-a privat de posibilitatea de a juca barajul de promovare în Superligă, fiind învinsă uluitor de Stejarul Vlădeşti, în ultima etapă, în minutele de prelungiri”, ne-a declarat primarul comunei Mălaia, Gabriel Ţolea.

„Nordiştii” joacă duminica aceasta în fieful actualei lidere a Seriei Est

După ce au învins fosta campioană a Seriei Est din Liga a IV.a, fotbaliştii primarului Gabriel Ţolea vor juca în următarea rundă, de la finele săptămânii, pe terenul actualei lidere, AS Mihăeşti. Meciul va avea loc duminică, 3 septembrie, de la ora 11.00. Trupa antrenată de Marinel Mazilu şi Cristi Rădulescu are punctaj maxim după primele două runde, graţie victoriilor concludente obţinute în faţa echipelor FC Păuşeşti Otăspu (5-2, pe teren propriu) şi Viitorul Budeşti 2012 (4-1, în deplasare). „Vom merge la Mihăeşti în primul rând cu gândul de a nu pierde. Problema e însă aceea că s-ar putea să nu avem la dispoziţie toţi jucătorii din lot. Poate facem totuşi o surpriză!”, a subliniat Ţolea.
Primarul din Mălaia a mai afirmat că, în această vară, a reuşit să legitimeze la Foresta trei fotbalişti care vor fi foarte importanţi în angrenajul echipei. Este vorba de Alexandru Lala (fiul veteranului Ion Lala, la rândul său jucător la Mălaia) – care nu a putut evolua însă în runda intermediară de miercurea aceasta, de portarul Cristian Lazăr (alias „Memo”) şi de Cătălin Duminică (ex-CS Şirineasa). (N.C.)