Liga IIIFotbal

Flacăra Horezu, prima înfrângere pe teren propriu din actualul sezon al Ligii a III-a

În această după amiază, Flacăra Horezu a fost învinsă, pe teren propriu, de CSM Alexandria, într-un meci care a contat pentru cea de-a 25-a etapă din Liga a III-a. Echipa din Teleorman s-a impus cu 2-0 (după 1-0, la pauză) şi le-a administrat astfel „olarilor” primul eşec din actualul sezon al Ligii a III-a. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 22, după un autogol al lui Ştefănel Covalschi, iar în minutul 50 au punctat pentru a doua oară, prin Alexandru Câmpanu.

Etapa viitoare, „olarii” vor juca în deplasare, la Pucioasa

Din cauza acestui eşec, Flacăra Horezu a pierdut contactul cu poziţia secundă în clasament, pe care s-a instalat confortabil FC „U” Craiova. În runda de azi, echipa finanţată de Adrian Mititelu a triumfat în deplasare, la ACS Filiaşi (cu 2-1), şi a ajuns la 50 de puncte. Adi Popa, Florin Matache & Co. au rămas la „cota 45” şi se vor bate mai departe, pentru treapta a treia a podiumului, chiar cu CSM Alexandria (44).

În următoarea rundă din Liga a III-a, care va avea loc la finele săptămânii viitoare, Flacăra Horezu va evolua în deplasare, în fieful echipei FC Pucioasa. Meciul se va disputa sâmbătă, 4 mai, de la ora 18.00. (N.C.)