Fetele de la Oltchim, învinse de norvegience la Bad Urach

* elevele lui Radu Voina au pierdut în prelungiri finala ultimului turneu din Germania, în faţa formaţiei Byasen Trondheim

Chimistele au avut un parcurs de metronom după revenirea din vacanţă. Programul de pregătire din această vară a început cu solicitantul cantonament de pe litoral, a continuat cu stagiul centralizat de la munte, iar apoi cu turneele amicale. Din cele patru disputate, handbalistele vâlcene nu au reuşit să-l câştige decât pe primul, pe cel desfăşurat în ţară, la Cluj, sub egida Cupei Federaţiei. Au urmat alte trei competiţii în afara graniţelor ţării.

Locul 3 la Szabella Cup, în finală la Schmelz

La Siofok, Oltchim a înregistrat două victorii, cu Hypo Viena şi echipa locală, însă a pierdut cu Gyor şi s-a clasat pe locul 3 la Szabella Cup. Campioanele s-au mutat apoi în Germania. Primul popas a fost la Schmelz, unde au dat din nou peste campioana Ungariei, care le-a învins şi de această dată şi le-a furat trofeul dedicat Ladies Cup. În afara înfrângerii cu Gyor, la întrecerea de la Schmelz, Oltchim a mai consemnat două victorii, cu Thuringer şi Bayer Leverkusen, dar şi o remiză, cu Byasen Trondheim.

Eşec surprinzător cu Zaglebie Lubin din Polonia

După o altă victorie, de această dată cu MJC Trier, handbalistele pregătite de Radu Voina s-au mutat apoi la Bad Urach, acolo unde anul trecut au triumfat. De această dată, însă, trofeul nu mai ajunge în România. Dintre cele nouă meciuri disputate, Oltchim a câştigat doar şase şi a cedat primul loc la Sika Cup norvegiencelor de la Byasen Trondheim, care s-au impus în faţa formaţiei vâlcene în prelungiri, cu 20-18. Până să ajungă în finală, chimistele au pierdut cu 15-14 meciul cu Zaglebie Lubin, au făcut egal, scor 13-13, în partida din faza grupelor, cu Byasen şi au câştigat alte şase dintre meciurile de scurtă durată disputate la Bad Uarach (22-12 cu Metz, 22-13 cu Hypo Viena, 15-13 cu Dinamo Volgograd, 22-11 cu Buhtehuder, 14-9 cu Bayer Leverkusen şi 26-20, din nou, cu Dinamo Volgograd, de această dată în semifinalele turneului). (S.S.)