„Toate turneele din această vară au fost utile echipei”

* preşedintele clubului Oltchim, Petre Berbecaru, crede că formaţia vâlceană este pregătită pentru meciurile oficiale

Preşedintele clubului chimist, Petre Berbecaru, a urmărit îndeaproape întreaga activitate a handbalistelor vâlcene pe parcursul lunii august, n-a ratat nici un meci dintre cele desfăşurate în Ungaria şi Germania şi a putut face o „radiografie” a tot ceea ce s-a întâmplat până în prezent. „Fără să fi vorbit cu domnul Voina, eu spun că echipa se prezintă bine în acest moment şi e pregătită pentru meciurile oficiale. Toate aceste turnee internaţionale s-au dovedit utile echipei. Cred că am reuşit după aceste meciuri să câştigăm nişte jucătoare. Mă refer aici la Managrova, Vetkova, Jovanovic, chiar şi Chirilă. Echipa a crescut de la meci la meci, însă au mai existat şi momente de decădere, care trebuie eliminate. Nu ne gândim aici la rezultate. Important pentru noi a fost că s-a reuşit, cred eu, creionarea unei formule de bază, dacă vreţi, a unui nucleu de 10-12 jucătoare care va duce greul. Referitor la competiţiile desfăşurate, pe ultima dintre acestea, de la Bad Urach, o puteam câştiga. Am pierdut, însă, finala, în faţa echipei Byasen Trondheim. Am avut meciul la îndemână, am condus până aproape de final. Cu 15 secunde înainte de expirarea timpului regulamentar de joc, conduceam cu 17-16, însă am greşit pe atac, am pierdut mingea şi am primit golul egalizator. Norvegiencele ne-au învins în prelungiri cu scorul de 20-18. Pentru noi a contat şi faptul că am pierdut la un moment dat anumite jucătoare, care nu ne-au putut ajuta în ultimele minute. Jovanovic a fost lovită şi nu a mai putut intra, iar Ardean a ieşit mai tare la o adversară şi a primit cartonaşul roşu. S-a jucat destul de tare, a fost un joc destul de dur cel al finalei. Pot să spun, însă, că, cea de-a doua repriză, cu Byasen, a fost excelentă. Repet, cu eliminarea anumitor momente de decădere, dacă fetele ar juca mereu aşa, ar fi extraordinar. Oricum, rezultatele nu sunt concludente. Deşi am pierdut de două ori cu Gyor, echipa ungară nu ne-a fost superioară. Eram la începutul perioadei de pregătire şi până la urmă diferenţa a fost făcută, spun eu, doar de poartă. Dacă vreţi, Byasen ne-a pus mai multe probleme decât Gyor”, a precizat Petre Berbecaru, după ultimul turneu de pregătire desfăşurat de campioana României. (S.S.)