Fetele de la Oltchim au câştigat turneul din Antalya

voinaCampioana României nu s-a dus în excursie în Turcia. A reuşit să încheie cu succes un stagiu de pregătire în care miza s-a pus pe jocurile amicale. În Antalya, în cantonamentul ce a început pe 5 ianuarie, gruparea pregătită de Voina, Roşca şi Luca a luat parte la un turneu la care au mai avut acces câteva formaţii din Turcia, una din Norvegia şi Universitatea Jolidon Cluj. Niciuna dintre echipele pe care gruparea chimistă le-a întâlnit la malul Mediteranei nu a reuşit să pună probleme vâlcencelor. Acestea s-au impus cu 48-22 în faţa echipei norvegiene Wang Trropidrett, cu 46-23 în meciul cu reprezentativa de junioare a Turciei, cu 37-20 în partida cu Cankaya Belediyesi ANKA Spor şi cu 41-28 în faţa gazdelor de la Antalya Muratpasa Belediyesi Spor. Duelul românesc programat pe teren străin, dintre Oltchim şi „U” Cluj a fost ceva mai strâns. Campioanele au reuşit însă să câştige şi acest joc. S-au impus la trei goluri diferenţă, cu 32-29 în faţa ardelencelor şi au câştigat turneul din Antalya, competiţie în care Universitatea Cluj s-a clasat pe poziţia secundă. Organizatorii întrecerii din Antalya au stabilit şi o echipă ideală a turneului. În aceasta s-au regăsit patru românce. Este vorba despre Chintoan şi Paraschiv, de la Universitatea Cluj, dar şi despre Iulia Curea şi Melinda Geiger, de la Oltchim.