Alte sporturi

Eliza Niţoi şi Bogdan Preda vizează o clasare pe podium la Campionatul Naţional de scrimă din Predeal

* sportivii de la CS Chimia tocmai s-au întors de la Naţionalele de juniori I, unde au obţinut medalia de bronz

Elevii antrenorilor Luminiţa Marcu şi Ion Mihai au participat recent la Campionatul Naţional de scrimă destinat juniorilor I, ce s-a desfăşurat la Satu Mare, acolo unde au avut o comportare meritorie. Cel mai bun rezultat al sportivilor de la CS Chimia a fost obţinut la nivel de echipă, vâlcenii clasându-se pe cea de-a treia poziţie, după Steaua şi formaţia din Satu Mare. Au contribuit la obţinerea medaliei de bronz scrimerii Cătălin Tiţa, Bogdan Preda, Alexandru Prundeanu şi Petre Tudorache. De asemenea, vâlcenii s-au evidenţiat şi la individual, deşi au concurat cu sportivi mai mari de vârstă decât ei. Din cei 39 de concurenţi, Cătălin Tiţa s-a clasat pe locul 6, încheind competiţia după ce a pierdut cu scorul de 15-13 în faţa vicecampionului României, Mihai Predescu, sportiv legitimat la Steaua. Tot în faţa unui stelist a pierdut şi celălalt vâlcean, Alexandru Prundeanu (în vârstă de doar 13 ani), care s-a clasat pe locul 7 după ce a fost învins la limită, cu scorul de 15-14, de Ştefan Ciurlă. Şi Eliza Niţoi a avut o comportare bună, clasându-se la Campionatul Naţional de floretă destinat juniorilor I între primele 10 sportive ale ţării. Un rol important în obţinerea acestor rezultate l-a avut şi sprijinul primit de sportivi din partea conducerii CS Chimia, a Primăriei Râmnicului, a familiei Prundeanu şi firmei IMG, cărora cei doi antrenori ai echipei de scrimă le-au adus mulţumiri.
Altfel, o parte dintre scrimerii vâlceni vor avea şansa să-şi îmbunătăţească performanţele chiar până la sfârşitul acestei luni. În perioada 26-29 septembrie, Eliza Niţoi şi Bogdan Preda vor concura în finala Campionatului Naţional de seniori de la Predeal, având drept obiectiv obţinerea unei medalii. (S.S.)