Alte sporturi

Echipa Vadova a câştigat Cupa Fairplay la fotbal

Cupa Fairplay AJSPT Valcea• pe locul secund s-a clasat Noil Rm. Vâlcea

În perioada 5-19 aprilie, pe baza sportivă din cadrul Colegiului Economic, s-a desfăşurat ediţia 2012 a Cupei Fairplay la fotbal. La competiţia organizată de Asociaţia Judeţeană Sportul Pentru Toţi, Primăria Râmnicului şi Inspectoratul Şcolar Judeţean au participat 12 echipe, care au fost împărţite în trei grupe. Iată formaţiile concurente: Grupa A – Tourimex, Vladria, Raiffeisen Bank, SC Noil SRL; Grupa B – FC Expert, Cartierul Nord, Vadova, Liceul „Henri Coandă”; Grupa C – Barça, Cartierul Nou Olăneşti, Carrefour şi Fermobil. Potrivit preşedintelui AJSPT Vâlcea, Constantin Vlaşcu, în sferturile concursului, s-au înregistrat următoarele rezultate: Noil – Cartierul Nord (3-3, iar după loviturile de la 7 metri, meciul s-a terminat cu scorul de 6-5), Vadova – Vladria (4-2), Cartinerul Nou Olăneşti – Raiffeisen (3-4) şi „Henri Coandă” – Barça (2-3). Apoi, în semifinale, Vadova a învins Raiffeisen cu scorul de 5-3, iar Barça a pierdut cu 1-4 în faţa fotbaliştilor de la Noil. Finala mică a fost câştigată de Barça, care s-a impus cu 4-3 în faţa Raiffeisen Bank. Lupta pentru primele două locuri ale podiumului s-a dat între echipele Vadova şi Noil, cea din urmă pierzând partida cu 4-2.
În continuare, vă prezentăm ordinea grupărilor participante în clasamentul final: locul 1 – Vadova, locul 2 – Noil, locul 3 – Barça şi locul 4 – Raiffeisen Bank.
„Echipele clasate pe primele două poziţii au primit din partea noastră şi a Primăriei Râmnicului echipamente sportive, cupe, medalii şi diplome, iar formaţiile de pe locurile 3 şi 4 au fost răsplătite cu medalii şi cupe. Premiile speciale pentru fairplay le-au revenit sportivilor Marius Georgescu, de la Noil şi Ovidiu Baltac, de la Vadova, iar cel mai bun portar a fost considerat Marius Sanda („Henri Coandă”). Per ansamblu, competiţia s-a desfăşurat în condiţii foarte bune, iar toţi participanţii au înţeles că scopul nostru îl reprezintă mişcarea pentru sănătate”, a declarat Constantin Vlaşcu, preşedintele AJSPT Vâlcea. (O.D.)