BaschetAlte sporturi

Echipa de baschet de la poalele Capelei a pierdut la debutul în Liga Națională

După o lungă așteptare, a început campionatul de baschet masculin. Luni, 25 septembrie, CS Vâlcea 1924 a debutat în Liga Națională. Nu a fost un debut cu noroc. Echipa pregătită de Hristu Șapera a pierdut primul meci. Acesta a avut loc în deplasare, în Sala Transilvania, din Sibiu. BC CSU, pe care „lupii negri” au întâlnit-o frecvent în ultima perioadă, echipă cu mai multă experiență la acest nivel, a câștigat duelul cu scorul de 91-78. „Vulturii galben-albaștri” s-au desprins după 30 de minute. Prima parte a întâlnirii a fost echilibrată. După primul sfert, gazdele conduceau cu 22-21. Sfertul al doilea a fost mai bun pentru Vâlcea, care a și trecut la conducere. La pauza mare, scorul indica egalitate, 45-45. Sfertul 3 s-a încheiat nefavorabil pentru oaspeți: 66-62. Cursa de urmărire a baschetbaliștilor de la poalele Capelei s-a încheiat în ultimele minute. CS Vâlcea a avut un succes în fața ardelenilor, dar la un turneu de pregătire. În oficiale, e 2-0 pentru Sibiu, luând în considerare și Cupa României.

În această partidă, principalul marcator al formației câștigătoare a fost Adnam, cu 17 puncte. Din tabără Vâlcii s-au remarcat Branch, cu 20 de puncte și Williams, cu 18 puncte. În runda a doua, „lupii negri” vor juca pe teren propriu. Vor întâlni, în Sala Traian, SCM Universitatea Craiova.