Duel Posada Perişani – ACS Şirineasa, în primul tur al Cupei României

* meciul programat pentru miercuri, 9 august, de la ora 17.30, nu va avea însă loc, deoarece deţinătoarea trofeului din Vâlcea s-a desfiinţat vara aceasta

La finele săptămânii trecute, FRF a anunţat programul meciurilor din primul tur al Cupei României – ediţia 2017-2018. În această fază, vor evolua toate cele 42 de câştigătoare ale competiţiilor judeţene, precum şi cele mai slabe 10 echipe din ultimul sezon al Ligii a III-a. În total, în runda inaugurală a competiţiei au fost programate 26 de partide. Acestea se vor disputa într-o singură manşă, miercuri, 9 august, de la ora 17.30. În caz de egalitate după cele 90 de minute regulamentare de joc, se vor juca două reprize de prelungiri (de câte 30 de minute fiecare). Dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de la 11 metri, pentru departajare.
Printre echipele care ar trebui să joace în această primă fază a Cupei României se numără şi două din Vâlcea. Este vorba de Posada Perişani (câştigătoarea fazei judeţene) şi ACS Şirineasa (care a ocupat locul 13 în Liga a III-a, în sezonul trecut). Cum era de aşteptat, cele două au fost repartizate să joace una contra alteia, însă, mai mult ca sigur, meciul nu va avea loc. Iar asta deoarece, recent, primarul Ion Sandu şi consilierii locali din Perişani au decis ca în localitate să se mai facă fotbal deocamdată doar la nivel de juniori A1. Din acest motiv, toţi jucătorii din lotul din sezonul trecut şi-au căutat alte angajamente. Astfel, conform regulamentelor în vigoare ale FRF, deţinătoarea trofeului din Vâlcea va pierde meciul la „masa verde”, cu scorul de 3-0, iar elevii lui Gabriel Mangalagiu (FOTO), de la CS Şirineasa, vor accede în turul următor.

FRF a programat opt tururi în actualul sezon al Cupei României

Calendarul competiţional al Cupei României – ediţia 2017-2018 include nu mai puţin de zece etape. În turul secund al acestei întreceri, care va fi programat peste două săptămâni, mai precis miercuri, 23 august, de la ora 17.30, vor participa cele 26 de echipe calificate din prima fază şi 32 de formaţii care au evoluat în ediţia precedentă în Liga a III-a. În cea de-a treia etapă, vor intra în competiţie, alături de cele 29 de formaţii calificate din faza a II-a, alte cinci formaţii din Liga a III-a şi două din Liga a II-a. Cele 18 meciuri vor avea loc miercuri, 13 septembrie.
Cluburile din Liga I vor disputa primelejocuri din Cupă abia în şaisprezecimi, care sunt programate pe 25 octombrie. Până în faza semifinalelor (care se vor juca tur-retur), toate partidele vor avea loc într-o singură manşă. În acest sezon, finala competiţiei a fost fixată pentru 27 mai 2018. (N.C.)