FotbalDiverse

Două vâlcence, în sferturile Cupei României la fotbal! Vor întâlni campioana țării!

Miercuri, 28 aprilie, au avut loc partidele din optimile Cupei României la fotbal feminin. Printre echipele care au evoluat în această fază s-a regăsit și Universitatea Alexandria, grupare pentru care joacă două vâlcene, Alexandra Nica și Iulia Iorgoni. Formația teleormăneană a reușit să se califice în sferturile competiției, după ce s-a impus cu scorul de 5-2 în fața celor de la Banat Girls. Nica și Iorgoni au fost pe teren și au contribuit la acest rezultat. În sferturi, fotbalistele vâlcene și Universitatea Alexandria vor da peste campioana țării, cea mai bună echipă din România din ultimii ani, Olimpia Cluj. Meciul va avea loc la Alexandria, pe 12 mai. Semifinalele se dispută pe 2 iunie, în timp ce finala va avea loc la Arad, pe 6 iunie.

Am reușit o calificare frumoasă, dar nu a fost un meci ușor. L-am dominat, dar am avut și momente de slăbiciune care puteau să ne coste. Din fericire pentru noi, nu sa întâmplat acest lucru. În sferturile de finală o să întâlnim Olimpia Cluj. Adversarele noastre pleacă cu prima șansă, dar asta nu înseamnă că noi nu vom lupta. Suntem nerăbdătoare să jucam acest meci și sperăm să lăsăm o impresie bună și să facem un joc bun. Mă simt bine la Alexandria, avem un colectiv bun și am început să demonstrăm asta după meciul din campionat cu Carmen București. Acea victorie ne-a ridicat moralul. Am legat 2 victorii la rând. Sper să fie doar începutul. La Alexandria, am norocul să împart vestiarul și camera cu încă o vâlceancă de-a noastră, Iulia Iorgoni, care între timp mi-a devenit și prietenă și mă bucură acest lucru. Miercuri vom juca în campionat, în deplasare, împotriva celor de la Constanța și ne dorim ca acest meci să ne aducă cea de-a treia victorie consecutivă! Avem câteva zile de pauză prilejuite de sărbătorile pascale. Va urma o lună foarte încărcată ținând cont de faptul că vom juca și din 3 în 3 zile. Am încredere în echipa mea și știu că vom reuși să lăsăm o impresie bună oriunde vom merge!”, a declarat Alexandra Nica, referitor la Cupa României și planurile de viitor cu echipa din Alexandria. Felicitări și mult succes!