Flacăra Horezu, prima victorie din 2021, în Liga a III-a

În Vinerea Mare, pe stadionul din Treapt a avut loc ultimul derby vâlcean din acest sezon al Ligii a III-a. Flacăra Horezu a primit vizita formației Minerul Costești. A fost un meci special pentru familia Vlădoi. Marius, antrenorul-jucător al oaspeților, și-a înfruntat fiul, pe Denis Vlădoi, aflat între buturi la Flacăra. La final, s-a bucurat doar juniorul. ”Olarii” s-au impus cu scorul de 5-1. Soarta partidei a fost decisă încă din primele 45 de minute. Formația pregătită de Gabi Mangalagiu a marcat de trei ori în prima parte a întâlnirii. ”Balul” a fost deschis în minutul 5 de Radu Dobrescu. Moldovan a dus scorul la 2-0, în minutul 18, iar opt minute mai târziu Dobrescu a punctat din nou. Pauza nu a fost un sfetnic bun pentru ”mineri”. La reluare, în minutul 47, s-a făcut 4-0. Ovidiu Comănescu și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. În minutul 60, ”olarii” au înscris și golul 5. Dobrescu a fost din nou oportun și și-a trecut, astfel, în cont, hattrick-ul. Cu 20 de minute înainte de final, după o fază fixă, din lovitură liberă, din apropierea suprafeței de pedeapsă, Laurențiu Nicolaescu a redus din diferență: 5-1. Pentru Flacăra a fost prima victorie într-un meci oficial, în 2021. Horezenii au obținut doar patru puncte în această a doua parte a sezonului. Cu toate acestea, vor avea o vacanță liniștită. Au terminat campionatul pe locul 7.

”Scorul reflectă situația din teren. Dacă am fi avut acest meci în prima etapă din 2021, poate altfel ar fi stat situația, am fi reușit să obținem mai multe rezultate pozitive. Băieții au jucat bine. Au mai făcut-o și cu alte ocazii, dar greșelile individuale ne-au privat de puncte în multe partide. După acest ultim meci, jucătorii au intrat în vacanță. Se vor întoarce la Horezu după sărbători. Vom face o analiză și vom vedea pe cine ne bazăm în continuare, care va fi lotul și obiectivele pentru viitor”, a precizat Vali Grigorescu, președintele Flacărei, după jocul cu Costești.