Două meciuri în patru zile pentru SCM!

Echipa de handbal feminin a Vâlcii revine pe teren în această săptămână după pauza provocată de meciurile echipei naţionale din preliminariile pentru Euro 2022. SCM va juca ultimul meci al rundei a V-a din Liga Florilor miercuri, 20 octombrie, de la ora 16.00, în deplasare, cu Măgura Cisnădie. Partida nu a avut loc în week-end pentru că trupa sibiană a jucat în turul 2 preliminar al EHF European League. Măgura s-a impus cu scorul de 27-26 în Cehia, în faţa formaţiei DHK Banik Most şi s-a transformat în favorită la accederea în faza următoare, când va intra în competiţie şi Vâlcea. Returul cu Banik Most va avea loc sâmbătă. În Cehia au marcat pentru reprezentanta României: Abed Kader 5, Tătar 5, Neagu 5, Dmitrovic 4, Blazevic 2, Radojevic 2, Bardac 2, Ianasi 1 şi Gariaeva 1. Rămâne de văzut cât de mult le-a ajutat sau obosit acest meci în perspectiva partidei cu SCM, de la mijlocul săptămânii. În acest joc de Liga Florilor, Ildiko Kerekes Barbu s-ar putea afla pe banca Măgurei. În ultimii ani, vâlceanca s-a ocupat de pregătirea portarilor de la SCM.

În altă ordine de idei, elevele lui Bent Dahl vor juca două meciuri în doar patru zile. După întâlnirea de miercuri, cu Cisnădie (la care accesul publicului în sala clubului sibian va fi permisă, însă pentru suporteri va exista şi varianta urmăririi disputei din faţa televizoarelor, pe TVR 2), sâmbătă, 23 octombrie, Iryna Glibko şi colegele sale vor da piept cu Dunărea Brăila. Partida va avea loc de la ora 15.30, în Sala ”Traian” din Rm. Vâlcea. Pentru aceste jocuri a fost recuperată şi Isabelle Roch, portarul de origine germană al Vâlcii (care a absentat până acum din cauza unor probleme medicale). De menţionat ar mai fi că în pauza competiţională, SCM a disputat o partidă de verificare cu Dacia Mioveni, noua formaţie a lui Goran Kurtes, confruntare câştigată de trupa de la poalele Capelei.