Atletism

Daniel Martalogu a câştigat titlul de campion naţional la Universitare

Sâmbătă, 27 ianuarie şi duminică, 28 ianuarie, la Bacău s-a desfăşurat cea de-a doua etapă a Campionatului Naţional de Atletism pentru Juniori I, Tineret şi Seniori, dar şi Campionatul Naţional Universitar. Printre sportivii prezenţi la Bacău s-a regăsit şi atletul clubului Chimia, Daniel Martalogu. La Grand Prix, acesta nu a prins o zi bună. A avut un start ratat în cursa de 60 de metri şi astfel nu a reuşit să obţină rezultat pe care şi l-a dorit. În schimb, la Universitare a mers foarte bine. Dani a reuşit să obţină titlul naţional universitar, alături de alţi trei colegi de-ai săi, în proba de ştafeta, de 4×400 metri. Sportivul vâlcean a fost primul la schimb. Acesta a reprezentat Universitatea de Educaţie Fizică şi Sport din Bucureşti, acolo unde este student în anul I. La finele acestei săptămâni, Daniel Martalogu va concura şi la etapa finală a Campionatului Naţional. Acesta şi-a propus să prindă finala de seniori, să alerge sub 7 secunde. În altă ordine de idei, la Universiadă au mai obţinut medalii alţi doi vâlceni. Andrei Neagoe a cucerit titlul de vicecampion naţional universitar la 60 metri, iar după aceeaşi cursă Ionuţ Piţigoi a obţinut medalia de bronz. (S.S.)