CUPA ROMÂNIEI – FAZA JUDEŢEANĂ

La Berbeşti şi Galicea s-a jucat pe viaţă şi pe moarte

* doar două echipe din Liga a V-a au reuşit să se califice în sferturile de finală ale acestei competiţii: Topologul Galicea şi Juventus Roeşti

Miercuri, 6 octombrie, s-au disputat meciurile din cadrul optimilor de finală ale Cupei României – faza judeţeană. Cele mai interesante partide din această fază a competiţiei s-au jucat la Berbeşti şi Galicea, singurele unde a fost nevoie de prelungiri sau chiar de executarea loviturilor de la 11 metri pentru stabilirea echipelor care s-au calificat în sferturi.
La Berbeşti, Minerul a trecut de Flacăra Horezu în prelungiri, cu scorul de 4-2, după ce scorul era egal la finele celor 90 de minute regulamentare de joc, 2-2. De asemenea, în celălalt duel extrem de echilibrat, Topologul Galicea a dispus de AS Şirineasa, după un meci care s-a întins pe durata a 120 de minute de joc şi s-a decis la penaltiuri, elevii lui Iustin Croitoru impunându-se cu 6-5. Altfel, merită precizat şi faptul că Damila Măciuca a trecut prin momente grele la Vaideeni, acolo unde, la un moment dat, Păstorul a condus cu scorul de 2-0!!! La final, trupa lui Narcis Enăchescu s-a impus categoric, cu 8-3.