Fără categorieLiga NationalaHandbal

CSM Unirea Slobozia – HCM Rm. Vâlcea 21-23 (10-12)

HCM Rm. Valcea 2015_12 copy„Municipalele”, la cel de-al treilea succes obţinut în deplasare, în acest sezon

După două înfrângeri consecutive, „municipalele” au reuşit să strângă rândurile şi să se mobilizeze pentru partida din deplasare, cu CSM Unirea Slobozia. Pentru ele se anunţa un meci extrem de dificil, mai ales că jucau şi cu o oarecare presiune, dat fiind faptul că în acest retur nu au câştigat decât un meci, iar în următoarele două runde vor avea şanse minime de reuşită, în ideea în care întâlnesc primele două clasate. Din fericire, echipa de handbal vâlceană a reuşit să se impună la Slobozia. A fost o victorie muncită. În prima repriză, gazdele au pus mai multă presiune, în încercarea de a se detaşa pe tabelă. Au dictat ritmul în cea mai mare parte a timpului, însă vâlcencele nu le-au permis să se distanţeze. Mai mult decât atât, pe finalul primei reprize au reuşit să preia conducerea şi mai apoi să intre la pauză cu un avantaj de două goluri. Extrema Hermina Stoicănescu a punctat pentru scorul de 12-10 pentru HCM. În minutul 38, elevele Victorinei Bora s-au instalat din nou la timonă (scor 14-13), însă nu au reuşit să ţină de acest avantaj minim. Paradele Cristinei Sântămărean şi reuşitele lui Senocico, Simion şi Stoicănescu au readus HCM-ul pe plus 2 pe tabelă (scor 15-17). În minutul 48, „municipalele” aveau chiar trei goluri peste echipa gazdă (17-20). Nu s-au pierdut cu firea şi până la urmă au reuşit să-şi îndeplinească obiectivul. HCM a câştigat cu scorul de 23-21 partida de la Slobozia. A fost abia cea de-a treia victorie din acest sezon obţinută de gruparea vâlceană în deplasare, după succesele cu Rapid Bucureşti şi HC Zalău. Cea mai bună marcatoare a trupei lui Constantin Ştefan a fost Ana Maria Simion, cu şapte reuşite. Au mai punctat pentru HCM: Andreea Adespii (6 goluri), Mihaela Ani-Senocico (5), Hermina Stoicănescu (3), Manuela Manda (1) şi Daria Ilina (1). În următoarea etapă, HCM va juca pe teren propriu cu liderul Ligii Naţionale, CSM Bucureşti. Partida va avea loc miercuri, 10 februarie, la Vâlcea.