CSM Bucureşti, spre un nou titlu de campioană a României la handbal feminin. Vâlcea, la şase puncte de locul 2

CSM Bucureşti va câştiga un nou titlu de campioană a României la handbal feminin. În primul meci oficial din 2024 s-a impus fără probleme la Tg. Jiu. Era un joc rămas restanţă din etapa a XI-a. Din prima repriză s-a preconizat dezastrul pentru echipa gorjeană. După 30 de minute, lidera Ligii Florilor conducea cu 16-6. Echipă din Capitală s-a impus cu scorul de 33-16 în oraşul lui Brâncuşi. A fost al 11-lea succes pentru echipa pregătită de Adi Vasile din tot atâtea meciuri disputate. În acest sezon pare că va defila CSM. Nu are cine să o încurce pe plan intern. Pe locul 2 în România e SCM Craiova, care se află la 8 puncte în spatele ”tigroaicelor”. SCM Rm. Vâlcea a pierdut contactul cu podiumul. Are doar 19 puncte, e pe locul 6 şi o despart şase puncte de poziţia secundă. Rămâne, însă, cu speranţe pentru un loc care să-i asigure prezenţa în cupele europene în sezonul următor. Mai sunt 15 etape până la final, două din turul campionatului şi alte 13 în retur. Săptămâna viitoare, pe 10 ianuarie, roş-albastrele joacă la Bistriţa, apoi încheie prima parte a sezonului acasă, cu Corona Braşov. CSM Bucureşti poate ajuta indirect Vâlcea pe acest final de tur, câştigând partidele cu Gloria Buzău şi SCM Craiova.