Baschet

CS Vâlcea 1924, a doua victorie la rând

Victoriile aduc alte victorii! După primul succes înregistrat în Liga Naţională, la primul joc disputat în Sala Traian, CS Vâlcea 1924 a reuşit să învingă şi în deplasare. Echipa antrenată de Hristu Şapera, revenit pe bancă după etapa de suspendare pe care a avut-o, s-a impus cu scorul de 94-72 pe terenul celor de la CSM Tg. Mureş. Gazdele şi-au adjudecat primul sfert (20-18), însă echipa de baschet de la poalele Capelei a recuperat şi a ajuns la pauză mare la egalitate cu adversara (scor 41-41). Partea a doua a partidei a fost controlată de ”lupi”. Sfertul 3 a adus 10 puncte în plus pentru Vâlcea. Şi în ultimele minute jocul a curs în aceeaşi direcţie. Nu s-a mai pus în niciun moment problema învingătoarei. Isaiah Williams a fost MVP-ul echipei vâlcene. A adus 23 de puncte pentru ”haită”. Branch şi-a pus amprenta pe rezultat cu 15 puncte, Solopa a avut 14 puncte, Rotaru – 12, Olisemeka şi Paunovic, câte 11. Au mai punctat Ciucă şi Vlad. La gazde s-a remarcat Mureşan, cu 18 puncte. CS Vâlcea 1924 a urcat pe locul 5 în Conference B, după acest nou succes, poziţie care i-ar asigura, la finalul sezonului regulat, prezenţa în play-off. În week-end-ul viitor, CS Vâlcea 1924 revine în Polivalentă, pentru confruntarea cu CSM Baschet Petrolul Ploieşti.