Cozia, a doua remiză în play-out. Horumbă a marcat la Potcoava

Cozia Călimăneşti a obţinut al doilea punct în play-out-ul Ligii a III-a. Sâmbătă, 22 aprilie, a avut meci în deplasare, la Potcoava. Formaţia vâlceană a deschis scorul la mijlocul reprizei. Horumbă, din careu, cu stângul a trimis balonul la colţul lung şi a adus Cozia în avantaj. La pauză a fost, însă, 1-1. Oaspeţii au fost surprinşi la o fază fixă, un corner. Portarul a fost depăşit şi a luat mingea din poartă. 1-1 a fost şi la final, spre nemulţumirea antrenorului Vasile Ilinca. ”Nu a fost prea bine. Trebuia să câştigăm. Am avut mai multe ocazii decât gazdele. În partea secundă, ei cu nişte centrări şi un şut, la care a intervenit foarte bine Mathe, au încercat să ne surprindă. Noi am avut mai multe acţiuni care se puteau finaliza cu gol. Alexandru Chiripuş, de trei ori, Duca, Ghighilicea puteau să ne aducă iar în avantaj. Am pierdut uşor puncte în mai multe meciuri, care ne puteau fi de mare ajutor. Lupta pentru menţinerea în acest eşalon continuă până în ultima etapă. E în 4, între noi, Costeşti, Coloneşti şi Craiova. Dar, după părearea mea, Craiova are cea mai bună echipă, şi nu doar din play-out. Dacă are tot lotul la dispoziţie şi motivaţie câştigă cu oricine. Pe atac poziţional, cel puţin, e superioară tuturor. E greu pentru oricine şi cu Turnu Măgurele, dacă ei se ambiţionează. Luăm fiecare meci în parte şi vedem ce va fi. E posibil ca şi locul 8 în serie să fie în pericol de retrogradare, deşi în acest moment stăm mai bine decât alte echipe pe această poziţie”, a spus tehnicianul Coziei, Vasile Ilinca, după remiza de la Potcoava. În etapa viitoare, Călimăneşti primeşte vizita celor de la Costeşti, echipă cu moral bun după ultimele rezultate.
Au evoluat pentru Cozia, la Potcoava: Mathe – Bornea, Proteasa, Marian Chiripuş, Kelemen, Mădălin Chiripuş, Mazilu, Duca, Ghighilicea (89 – Bîrziche), Horumbă (75 – Rădoi), Sîrbu.