Liga 6Fotbal

Cozia Călimănești a câștigat Cupa României

În această seară, Cozia Călimănești s-a impus cu scorul de 3-0 (după 0-0, la pauză) în fața echipei Oltețul Alunu, în finala fazei județene a Cupei României. Ultimul act al competiției s-a disputat la Călimănești, pe Stadionul „Cozia”, astfel că trupa antrenată de Vasile Ilinca, din start considerată ca favorită, a beneficiat de încă un avantaj în plus în lupta pentru trofeu. De partea cealaltă, după ce au eliminat campioana Flacăra Horezu în sferturi, la penaltiuri, fotbaliștii primarului Cristian Birăruți și-au vândut scump pielea și le-au oferit minute bune o replică pe măsură mult mai experimentaților lor adversari.
Deși prima repriză s-a încheiat cu un scor alb, calculele hârtiei s-au respectat până la urmă, Cozia reușind să înscrie de trei ori după pauză, prin Ștefan Răcăreanu (minutul 63), Leo Săraru (83) și Grigore Ceapă (88).
Grație succesului din această seară, Cozia Călimănești va reprezenta Vâlcea în faza națională a Cupei României.