Liga 6

Cozia Călimăneşti a câştigat Cupa României, primul trofeu după aproape două decenii de secetă

Cozia Călimăneşti şi-a adjudecat ediţia din acest an a Cupei României, după ce s-a impus, cu scorul de 3-0 (după 0-0, la pauză), în faţa echipei Olteţul Alunu 2016, în finala fazei judeţene a acestei competiţii. Ultimul act s-a disputat chiar la Călimăneşti, pe Stadionul „Cozia”, astfel că trupa antrenată de Vasile Ilinca, din start considerată ca mare favorită, a beneficiat de încă un avantaj în plus în lupta pentru trofeul pus în joc de AJF Vâlcea. De partea cealaltă, după ce au eliminat surprinzător campioana Flacăra Horezu în sferturi, la penaltiuri (şi au realizat o premieră istorică prin calificarea în finala Cupei României!), fotbaliştii primarului Cristian Birăruţi „şi-au vândut scump pielea” în partida de miercuri, 6 iunie, şi le-au oferit, minute bune, o replică foarte dârză experimentaţilor lor adversari. Până la urmă, însă, după ce prima repriză s-a încheiat cu un scor alb, calculele hârtiei s-au respectat întocmai, iar Cozia a tranşat meciul în favoarea sa după pauză, mai precis după minutul 60.

Răcăreanu, Leo Săraru şi Ceapă – marcatorii golurilor victoriei

Ştefan Răcăreanu a fost cel care „a spart gheaţa”, în minutul 63, cu un şut din întoarcere, de la peste 25 de metri, când mingea a lovit mai întâi transversala, după care pe portarul advers în spate şi a intrat în plasă. Până la final, călimăneştenii aveau să mai înscrie de alte două ori, prin Leo Săraru (83) – după o gafă a portarului Nicolae Codin, şi Grigore Ceapă (88) – pe contraatac. Demn de menţionat mai este însă faptul că, după ce a încasat primul gol, Olteţul Alunu 2012 a rămas în inferioritate numerică pe teren, Marian Birăruţ fiind eliminat în minutul 78, după ce a încasat al doilea „galben” din partea arbitrului de centru Răzvan Mosor, din cauza unui clinci cu un adversar.
Pentru gruparea din staţiunea administrată de primarul Florinel Constantinescu, acesta a fost primul trofeu obţinut la nivel de seniori, după aproape două decenii de secetă. Graţie succesului de pe plan judeţean, Cozia Călimăneşti va reprezenta mai departe Vâlcea în faza naţională a Cupei României, primul tur urmând a avea loc la finele lunii iulie. (N.C.)

FINALA CUPEI ROMÂNIEI – FAZA JUDEŢEANĂ
Stadionul „Cozia” – Călimăneşti / Miercuri, 6 iunie

Cozia Călimăneşti – Olteţul Alunu 2016 – 3-0 (0-0)
Au marcat: Ştefan Răcăreanu (63), Leo Săraru (81), Grigore Ceapă (88)
Au evoluat echipele:
Cozia Călimăneşti: Ion Armeanu – Bogdan Lăzărescu, Alexandru Ştefan, Marian Chiripuş, Ioan Săraru, Octavian Marinescu (Dumitru Schinteie ’67), Nonis Duca, Marinel Ciocotoiu (Adrian Mazilu ’86), Leo Săraru (Mădălin Chiripuş ’89), Grigore Ceapă (Cosmin Marinaş ’89), Ştefan Răcăreanu. Antrenor: Vasile Ilinca.
Olteţul Alunu 2016: Nicolae Codin – Mădălin Rada (Ionuţ Mihalcea ’75), Marian Chera (Mihai Dinuţoiu ’31), Dacian Rada, Petre Buliman, Marian Birăruţ, Cătălin Gulioiu, Cătălin Codin, Răzvan Pătrulescu (Ion Olaru ’71), Emanuel Birăruţi, Adelin Văduva. Antrenor: Marian Văduva.
Arbitri: Răzvan Mosor – Florin Păunescu, Marian Truţă. Rezervă: Mihai Croitoru. Observator: Gheorghe Mosor.