Costin Vlăsceanu a rezolvat soarta meciului dintre Chimia şi Băbeni în două minute

Chimia 1973 Rm. Vâlcea se menţine în partea superioară a clasamentului Ligii a IV-a. Duminică, 7 noiembrie, a reuşit să obţină a cincea victorie din acest sezon. A avut o adversară incomodă, pe FC Băbeni. Prima repriză a fost echilibrată, cu ocazii de ambele părţi. În partea secundă s-a făcut diferenţa. Costin Vlăsceanu, de la gazde, a rezolvat soarta partidei de pe Municipalul vâlcean în doar două minute. În minutul 51 s-a produs deschiderea scorului. O centrare perfectă a lui Ciprian Vlădoi, din apropiere de linia de margine, de pe partea cu tribuna a doua, s-a soldat cu gol. Vlăsceanu venit lansat din spate şi a împins balonul în plasă: 1-0. Nici nu s-a reluat bine jocul, că mingea a ajuns iar în preajma careului celor de la Băbeni. Tzutzy Băgălin a driblat toţi jucătorii care i-au ieşit în cale şi l-a ”angajat” în acţiune pe acelaşi Vlăsceanu. Atacantul Chimiei a preluat de la limita off-side-ului şi a dublat avantajul, închizând meciul. Opt minute mai târziu, autorul dublei a avut şansa să marcheze şi golul 3, dar a ratat din situaţie clară. Nedelcu a fost, de asemenea, aproape de a mări diferenţa. S-a făcut 3-0 în minutul 75. ”Giugiuc” (Marius Vasile) l-a copiat pe Vlădoi, i-a trimis o pasă impecabilă lui ”Tzutzy” Băgălin, care a înscris spectaculos, cu un şut din voleu, impresionând asistenţa. FC Băbeni (în acest meci fără unul din jucătorii importanţi: Cristi Gulea) nu a avut reacţie în partea secundă. Toate acţiunile de atac s-au finalizat prost. Chimia a obţinut o victorie meritată.