Liga IIIFotbal

Costești, două meciuri, patru puncte în Liga a III-a

După victoria categorică împotriva satelitului Universității Craiova, Minerul Costești a bifat și al doilea meci consecutiv fără înfrângere în Liga a III-a. În Vinerea Mare, formația pregătită de Marius Vlădoi și Laurențiu Nicolaescu s-a întors cu un punct din deplasarea de la Potcoava, echipă cu două victorii în play-out, care a scos Cetatea Turnu Măgurele din lupta pentru promovare și pentru play-off și a provocat schimbarea antrenorului Costin Lazăr. Confruntarea dintre Petrolul și Costești s-a încheiat la scorul de 1-1. Prima repriză a fost albă. Filip și Manole au avut două șanse bune de a înclina balanța în favoarea oaspeților. În debutul părții secunde, la doar cinci minute de la reluare, gazdele au trecut în avantaj dintr-o lovitură de pedeapsă, transformată de Amza. Radu Filip a egalat în minutul 66.

”A urmat o dominare totală a noastră, dar Răzvan Dinu, singur cu portarul, a ratat incredibil. Ratările imense au continuat, același Răzvan Dinu a lovit bara porții adverse, Laurențiu Nicolaescu, din lovitură liberă a trimis milimetric pe lângă bară. Golul pe care l-am marcat a venit în urma unei combinații frumoase între Florin Niță și Radu Filip. Radu a finalizat cu un șut la firul ierbii. Am continuat să presăm, ratând ocazii mari prin Răzvan Dinu, Beniamin Enache și Radu Filip, mingea nevrând să intre în poarta gazdelor. Concluzionând, a fost un nou meci foarte bun reușit de echipa noastră, controlat autoritar de către noi, dar lipsa inspirației la finalizare ne-a adus, din păcate, doar un punct din această deplasare. Mult ghinion și doar un punct. 3 puncte ar fi fost de aur pentru noi, dar jocul ne dă speranțe pentru viitor. Vom lupta până la capăt! HAI, MINERUL!”, au transmis oficialii echipei de Liga a III-a din Costești. Minerul e la trei puncte în spatele celor de la Vedița Colonești, formație pe care o vor întâlni în etapa următoare, vineri, 21 aprilie, pe teren propriu.