Coreea de Sud, o parteneră de antrenament de calibru pentru „tricolore”

* în cele trei jocuri disputate săptămâna trecută, prima naţionala de handbal a ţării noastre a reuşit să obţină două victorii, însă a suferit şi un eşec

Prima reprezentativă de handbal a ţării noastre a efectuat săptămâna trecută un scurt stagiu de pregătire la Rm. Vâlcea. În program au fost incluse şi trei partide cu echipa naţională a Coreei de Sud, care a ales Râmnicul pentru antrenamentele de dinaintea Jocurilor Olimpice de la Londra, acolo unde va fi prezentă în calitate de campioană a Asiei. România ar putea întâlni reprezentativa Coreei de Sud şi într-un meci oficial, la Olimpiadă, însă echipa naţională a ţării noastre mai are mult de lucru până să ajungă acolo. O aşteaptă un turneul preolimpic, în Franţa, unde se va lupta pentru supremaţie cu trei echipe de top. Este vorba despre selecţionata gazdă, Franţa, cea a Muntenegrului şi cea a Japoniei. Turneul începe pe 24 mai, la Lyon. Primele două clasate din această grupă de calificare vor obţine biletele pentru Londra.

Primul meci, prima victorie pentru gazde

În prima partidă disputată în compania Coreei de Sud, România a avut o comportare bună. Şi replica oaspetelor a fost însă pe măsură. Cele două formaţii s-au jucat de-a şoarecele şi pisica până la finalul primei reprize, care a găsit România în avantaj (scor 15-14). Sud-coreencele au revenit de la vestiare hotărâte să întoarcă soarta meciului în favoarea lor. Au reuşit să anuleze avantajul minim al gazdelor şi să se distanţeze la două goluri pe tabelă, însă România nu a cedat. A anulat diferenţa şi s-a reinstalat la timonă. Soarta meciului a fost însă decisă în ultimele minute de joc de inspiraţia portarului de la HC Zalău, Nichita, care a împiedicat echipa adversă să mai spere într-un rezultat favorabil. Intervenţia avută de Nechita şi reuşita lui Perianu, două jucătoare proaspăt incluse în anturajul echipei naţionale a ţării noastre, au făcut ca România să câştige primul meci cu Coreea de Sud. Tricolorele s-au impus la limită, cu scorul de 29-28. Cea mai bună marcatoare a formaţiei pregătită de Radu Voina şi Ion Crăciun a fost în această partidă o fostă chimistă, Patricia Vizitiu (autoare a cinci goluri). În topul marcatoarelor aceasta a fost urmată de: Perianu (4), Chintoan (3), Nechita (3), Farcău (2), Curea (2), Senocico (2), Ardean (2), Manea (2), Ciuciulete (2), Brădeanu (1) şi Meiroşu (1).

Asiaticele au câştigat a doua partidă

În meciul al doilea disputat în compania Coreei de Sud, lucrurile nu au mai mers la fel de bine pentru reprezentativa României. Ritmul alert impus de asiatice le-a obosit pe elevele lui Voina, care n-au avut forţa necesară pentru a contracara jocul oaspetelor. Încă din prima repriză Coreea de Sud s-a desprins în câştigătoare. A reuşit să-şi asigure, după primele 30 de minute de joc, un avantaj liniştitor în perspectiva părţii secunde, de opt goluri: 21-13. Pauza a fost un sfetnic bun pentru „tricolore”, care în repriza a doua au reuşit să-şi mai îmbunătăţească imaginea lăsată după primul mitan. Au făcut mai puţine greşeli, însă nu au izbutit să întoarcă rezultatul. Coreea de Sud şi-a luat revanşa după meciul pierdut vineri şi s-a impus sâmbătă, 19 mai, cu scorul de 30-26 în faţa româncelor. Golurile reprezentativei României au fost înscrise de jucătoarele: Meiroşu (4), Senocico (4), Horjea (3), Băbeanu (3), Chintoan (2), Ardean (2), Ciuciulete (2), Farcău (2), Brădeanu (2), Perianu (1), Nechita (1).

Succes de moral pentru românce, în ultimul meci de verificare

Înfrângerea suferită în cel de-al doilea meci disputat împotriva Coreei de Sud a fost ca un duş rece pentru elevele lui Radu Voina, care, în ultima partidă disputată în compania formaţiei asiatice, au avut o tresărire de orgoliu şi au jucat ceva mai bine. Cel puţin în prima repriză, au ţinut echipa oaspete la distanţă şi au încercat să-şi asigure liniştea pentru partea a doua a jocului. Au terminat prima repriză la scorul de 14-9, însă în partea secundă a întâlnirii au avut câteva momente de rătăcire, de care Coreea a profitat, ajungând la un moment dat la doar un gol în spatele româncelor. Finalul a fost totuşi gestionat bine de handbalistele pregătite de Voina şi Crăciun. România a câştigat cu scorul de 25-22 cea de-a treia partidă de verificare disputată în compania Coreei de Sud, succesul fiind şi unul de moral pentru „tricolore”. La acest succes şi-a adus din plin contribuţia jucătoarea Oltchim-ului, Valentina Ardean, autoare a opt goluri pentru România. Pe tabela de marcaj ea a fost urmată de: Brădeanu (4 goluri), Meiroşu (3), Băbeanu (3), Manea (2), Farcău (2), Senocico (1); Perianu (1), Ciuciulete (1).