Liga IIIFotbal

Cod roșu de ploaie, la Vâlcea, raze de soare pe strada Costeștiului! ”Țețe” a apărat un penalty

Minerul Costești a pierdut de o manieră categorică în prima etapă din Liga a III-a, însă între timp a mai făcut transferuri, câteva antrenamente în plus și încep să se vadă rezultatele.

Pe cod roșu de ploi torențiale, se întrevăd raze de soare pe strada ”minerilor”. Vineri după-amiază, pe un teren greu, dar practicabil, Marius Vlădoi și compania au scos un punct din confruntarea cu Petrolul Potcoava. De fapt, oaspeții se pot declara mulțumiți că au plecat cu un punct. Vâlcenii au dominat jocul și în ciuda condițiilor meteo nefavorabile, și-au creat ocazii, au amenințat poarta adversă. A fost un meci chiar spectaculos, pe alocuri, deși s-a încheiat cu o remiză albă, 0-0.

Pe finalul primei reprize, în minutul 45, oltenii au ratat o lovitură de pedeapsă. ”Țețe” Vlădoi a apărat și și-a menținut echipa în joc. În partea secundă au avut și gazdele șansa să puncteze din penalty, dar finalitatea a fost aceeași. Portarul oaspeților a apărat. Alexandru Vasilescu, jucător care a mai evoluat la Pandurii și Deva, a ratat din punctul cu var pentru Costești.

”Eu consider că am dominat. Am avut ocazii. În repriza a doua am fost peste adversari. Nu au prea mai ajuns la poarta noastră. Știu că toată lumea se așteaptă să fim victime de fiecare dată, dar uite că mai apar și surprize. Sper să vină și prima victorie, să ne bucurăm mai des anul acesta. Jocul ne dă încredere”, a precizat Marius Vlădoi, după primul punct din acest sezon.

În etapa a III-a, Minerul are meci în deplasare, la Colonești.

În partida cu Potcoava au evoluat pentru Costești: Vlădoi – Ionuț Marian, Nicolaescu, Stanca, Vasilescu, Gruinea, Neacșa, Enache, Fierbințeanu, Tisanu, Radu Filip. Au mai intrat: Andrei Militaru, care a jucat ultima dată în Dubai, Adrian Voicu, venit de la Clinceni și Denis Negoiță.