Chimia şi Energetic, pe primele două locuri la junioare 3. Luminiţa Dinu a primit un cadou frumos cu ocazia zilei de naştere

La nivel de handbal / junioare 3, judeţul Vâlcea este reprezentat în competiţia naţională de două echipe: Chimia şi Energetic. Ambele au avut rezultate bune până acum, care le-au menţinut în partea superioară a clasamentului. Chimia era pe locul I, iar Energetic pe 3 înaintea rundei. Elevele Luminiţei Dinu au urcat pe locul 2 după etapa din week-end. Au câştigat derby-ul local, cu Chimia. Energetic a cedat prima repriză. Handbalistele pregătite de Dana Joiţa şi Claudia Din au intrat în prima pauză câştigătoare. S-au impus cu 10-8. Duşul rece le-a redat oaspetelor prospeţimea de care aveau nevoie pentru următoarele două reprize. Chimia a dat ritmul şi în partea secundă, dar finalul reprizei le-a aparţinut celor de la Energetic, care au câştigat cu 8-7. Ultima rundă a fost mult mai bună pentru Energetic, care s-a impus la diferneţă de cinci goluri, cu 12-7. Cu două reprize câştigate, formaţia liceului din nordul Râmnicului şi-a adjudecat victoria generală. Scor final: 24-28, rezultat care o urcă pe locul 2. Succesul din derby-ul judeţean obţinut de Energetic i-a fost dedicat antrenoarei Luminiţa Huţupan Dinu, care sâmbătă, 6 noiembrie, a schimbat prefixul. Fosta handbalistă de legendă a României a împlinit 50 de ani. La mulţi ani sănătăşi, cu cât mai multe realizări în meseria de antrenor! Altfel spus, campionatul de junioare 3 continuă cu etapa a VI-a. Sâmbătă, 13 noiembrie, Energetic primeşte vizita celor de la CSŞ Sibiu (meci programat pentru ora 13.00). Chimia se va deplasa la Sebeş, pentru confruntarea cu LPS ”Florin Fleşeriu”. Confruntarea cu formaţia din Alba va avea loc vineir, 12 noiembrie, de la ora 16.00.