FotbalDiverse

ACS Olanu a eliminat din Cupă trei echipe din Elită și va juca în penultimul act împotriva uneia dintre pretendentele la trofeul Ligii a IV-a

ACS Olanu nu a avut un retur de campionat, până acum, tocmai pe măsura așteptărilor în Liga a V-a. A pierdut puncte importante, care au îndepărtat-o de primul loc. În Cupa României, însă, formația coordonată de Iulică Roșoagă a mers perfect. După ce a învins Pesceana, a eliminat din competiție trei echipe de Liga a IV-a. Mai întâi pe Gușoeni, apoi pe Atletic Drăgășani, iar miercuri, 10 aprilie, în sferturile competiției județene, și pe Viitorul Mateești. Deși meciul s-a jucat într-o zi de muncă, la mijlocul săptămânii, suporterii devotați ai echipei au venit din nou în număr mare la stadion pentru a-și susține favoriții. Au fost răsplătiți cu un joc bun și o victorie care duce echipa în semifinalele fazei județene a Cupei României Boromir. Debutul partidei a fost în forță. Gazdele au avut câteva acțiuni bune, apoi Kierăscu a replicat cu un șut-centrare în fața porții, după o recuperare în preajma suprafeței de pedeapsă adverse. Deschiderea scorului s-a produs în minutul 10. După o aruncare de la margine, Robert Rădulescu a preluat pe piept și a șutat din prima în plasa porții adverse, aducând echipa gazdă în avantaj: 1-0. Laurențiu Dinică a avut o șansă mare de egalare în minutul 16, după o acțiune în partea stângă, dar portarul Răzvan Vulturu a respins cu piciorul în corner. Imediat, s-a făcut 1-1. Cosmin Roșia a reușit o execuție fabuloasă, de la marginea suprafeței de pedeapsă. Mingea s-a dus în bară și apoi în poartă. În minutul 28, Olanu a marcat din nou. ”Tractor” Predescu a centrat din dreapta, iar Robert Rădulescu a realizat dubla. A fost 2-1 la pauză, la fel și la final. Pe final de repriză, Șurlin (de la oaspeți) a ratat cu poarta goală. În partea secundă, gazdele nu doar că s-au păstrat în avantaj, dar și-au mai creat și alte oportunități de a înscrie. Cel mai periculos jucător pentru poarta celor de la Mateești a fost Narcis Tomescu. A trimis balonul în transversală, mingea a căzut pe linia porții, apoi s-a dus în bara laterală. Predescu a fost la o jumătate de pas distanță de 3-1. Tomescu și-a mai pus coechipierii și în alte situații favorabile de a marca. Pe final de partidă, mateeștenii au încercat să ducă meciul la penalty-uri. Duțu a fost aproape de țintă. A șutat puternic de la 25 de metri. Mingea a fost respinsă de portar în transversală, a revenit în teren, dar nu a urmărit nimeni. Partida s-a terminat la scorul de 2-1 și Olanu așteaptă cu încredere dubla cu Alunu, după performanța istorică, de calificare în semifinalele fazei județene a Cupei României.