Chimia 2012 Rm. Vâlcea, victorie scontată la Ioneşti

În etapa trecută, campioana en-titre de la Liga a IV-a, Chimia 2012 Rm. Vâlcea, a pierdut derby-ul Seriei Nord, cu AS Mihăeşti, partidă pe care a terminat-o şi cu patru jucători mai puţin pe teren, toţi eliminaţi. Chimiştii au fost nemulţumiţi în principal de faptul că în prima repriză a acestei întâlniri, jucătorul echipei oaspete, Florin Cătinaş, nu a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu. Supăraţi după cele întâmplate, Nicolae „Ţuţu” Popa şi colegii au spus că se retrag din campionat. Au revenit, însă, la sentimente mai bune, iar sâmbătă s-au bucurat de succes pe terenul formaţiei Oltul Ioneşti. „Elevii” lui Marius Vlădoi s-au impus în această deplasare cu scorul de 5-2. „Am deschis scorul, însă gazdele au restabilit egalitatea. Până la pauză ne-am distanţat la două goluri: 3-1. A fost 3-2 şi apoi 5-2. Nu sunt prea multe de spus. A fost un meci fără istoric. Am jucat bine. Practic, am marcat când am vrut”, a spus „Ţeţe”, după victoria de la Ioneşti. Pentru Chimia 2012 au punctat în această partidă Ştefan Pană (autorul unei „duble”), Alin Savu, Răzvan Despa şi Claudiu Rădescu. În etapa de la finele acestei săptămâni, chimiştii vor întâlni, pe stadionul Hidro, AS Băile Olăneşti, în timp ce Oltul Ioneşti se va deplasa pe terenul liderei, la Mihăeşti.