Cele 10 goluri de la Tomşani au fost anulate. Rezultatul meciului dintre Unirea şi Stejarul, omologat la ”masa verde”

Unirea Tomşani a fost una dintre performerele primei runde a sezonului la Liga a IV-a. A câştigat partida cu Stejarul Vlădeşti de o manieră categorică, cu scorul de 7-3, în condiţiile în care a jucat trei sferturi din meci în inferioritate numerică. Juniorul, Valentin Lazăr Dumtritrescu, după cum apare pe raport, s-a accidentat în prima repriză şi nu a mai continuat. A fost 5-2 la pauză pentru gazde. Au marcat pentru formaţia pregătită de Marian Hera: Bogdan Spătaru, de două ori, ”Sile” Smedescu şi Bădiţă. Tomşani a beneficiat şi de un autogol al lui Berbece. La Vlădeşti au debutat cu gol Dorin Rădoi şi Alex Rizoiu. În partea secundă, Rizoiu a mai marcat o dată pentru oaspeţi, iar pentru gazde au mai punctat Andrei Cristian şi Dragoş Fugaru. Unirea Tomşani s-a instalat pe locul 2 după acest rezultat. Nu s-a bucurat decât două zile. Oficialii de la Stejarul au făcut o contestaţie pentru substituire, cel suspectat că ar fi jucat pe fals fiind tocmai juniorul (2004), care a ieşit de pe teren în prima repriză, accidentat. Nu s-a prezentat la raport, gazdele motivând că a plecat la spital, cu probleme medicale. Comisia de Disciplină a AJF a judecat marţi, 30 august, cazul şi a dat câştig echipei din Vlădeşti. Jocul a fost omologat cu scorul de 3-0 pentru Vlădeşti. Astfel, s-au anulat toate golurile, inclusiv dubla lui Rizoiu şi reuşita lui Dorin Rădoi. Au fost dictate şi amenzi usturătoare. De asemenea, Unirea Tomşani a primit interdicţie să mai facă transferuri în două perioade.