Cătălin Bucă stă trei luni departe de minge! Sâmbătă, și-a respectat promisiunea față de prietenul său. Dorin Rădoi a plecat cu sacul plin de la Alunu

Minerul Berbești a obținut sâmbătă cea mai categorică victorie de la revenirea în Liga a IV-a. Formația coordonată de Cătălin Bucă și Mihai Deaconescu a câștigat cu 8-1 confruntarea cu Stejarul Vlădești. Gazdele s-au desprins în partea secundă. la pauză a fost doar 1-0. La 2-0 au marcat și oaspeții. De la 2-1 jocul a curs doar în favoarea ”minerilor”. Văduva a punctat de trei ori pentru Berbești, Bujie (Cătălin Codin), o dată, la fel ca și Japin și Surdu. Bogdan Nica… ”a fost ca în tinerețe”, după cum a evidențiat antrenorul său. A fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren. A și înscris de două ori. Cătălin Bucă și-a supărat prietenul, pe Dorin Rădoi, prin această victorie fără drept de apel. După ce i-a dat 8, l-a mai și șicanat.

”Eu i-am spus lui Dorin să nu vină, că-l așteptăm ca pe vremuri, cu furcile și topoarele. M-am cam supărat pe băieții mei. În prima repriză am ratat, am marcat o singură dată. La 2-0, Rădoi a dat o pasă de gol. Oaspeții au redus din diferență. Începuseră să prindă aripi. I-am spus lui Dorin să se calmeze, să vină lângă mine, pe margine, că începe măcelul. Dinainte l-am avertizat, dacă nu stă acasă, să vină cu sacul. I l-am umplut. L-am mângaiat puțin, că el e mai finuț. Așteptam momentul ăsta, că până acum, pe plan județean, m-a cam bătut pe unde m-a prins. I-am dat acum să-i ajungă. Mi-am luat revanșa cu vârf și îndesat”, l-a tachinat, antrenorul de la Berbești pe bunul său prieten, de la Vlădești. Rădoi și Buca se cunosc de peste 20 de ani. Sunt prieteni buni, au fost colegi la Extensiv și Pandurii, în Divizia A, dar și la Rarora. acum nu au fost adversari pe teren.

Din păcate, Bucă are probleme medicale. ”M-am operat la tendon la un picior și acum au apărut probleme la celălalt. Am făcut un RMN și am fisură, tendinoză. Trebuie să fac o pauză de trei luni. Oricum, nu renunț, nu pun ghetele în cui, așa că nu îmi anunțați retragerea. De-abia așteapt să pot juca și eu pe noul stadion din Berbești. Și băieții așteaptă cu nerăbdare. E o bijuterie. Până la 15 ani am jucat pe vechiul stadion, apoi am plecat la Craiova”, a mai spus Cătălin Bucă. Antrenorul de la Minerul și-a mai felicitat băieții pentru succces și i-a mulțumit lui Mihai Deaconescu pentru implicare și sprijin.