Campionat nou, rezultate vechi. Minerul, debut cu stângul

Minerul Costești și-a format lotul pe ultima sută de metri. O parte din jucători au ajuns la echipă în această săptămână. Oficialii clubului nu au mari așteptări pentru primele 4-5 etape. Runda inugurală a demonstrat că e nevoie de multă răbdare. A început un campionat nou, dar rezultatele sunt cele vechi. Minerul a pierdut cu Craiova 2, în deplasare, în mod clar, cu 6-0. Pentru ”satelitul” Universității au punctat: Danciu, Popa, Dina, Domnu, Bană și Sala.

Elevii lui Marius Vlădoi au avut benzină până la pauză. Singurul gol al primei reprize a fost marcat de trupa lui Papură în prelungiri, după o centrare din drepta. Danciu, singur pe 6 metri, a trimis balonul în plasă. Vâlcenii au cerut de două ori off-side, atât la cel care a scăpat în dreapta, cât și la autorul golului, însă reușita lui Danciu a fost validată, iar Craiova a intrat la vestiare în avantaj. La puțin timp după pauză, în decurs șapte minute, Costești a mai primit trei goluri și nu s-a mai putut face nimic.

Vineri, 2 septembrie, Minerul va juca pe teren propriu, de la ora 17.00, cu Petrolul Potcoava.