Super-execuția lui Ghiță a decis derby-ul local de la Fedeleșoiu. Cozia, o nouă pierdere. Probleme și la Dăești

Liga a III-a a început cu un derby local. Vineri, la Fedeleșoiu, Viitorul Dăești a dat piept cu nou-promovata Cozia Călimănești. Gazdele erau favorite la câștigarea jocului. Părea că se va pune doar problema scorului. Nu a fost așa. Cozia nu a cedat. A fost o nucă tare pentru elevii lui Călin Cojocaru. Contrar așteptărilor, elevii lui Vasile Ilinca (aflat în tribună, după suspendarea primită după meciul de Supercupă) au fost aproape de deschiderea scorului în debutul partidei. Mazilu, din 20 de metri, a trimis mingea în bară în minutul 9. Timpul a trecut, iar Viitorul nu a pus probleme. A fost o dominare sterilă, fără mari ocazii. Doar Pîrvu le-a dat emoții călimăneștenilor în primele 45 de minute, cu un șut de la 25 de metri, respins de Borz în corner.

În partea secundă, aceeași partitură. Nu s-a schimbat prea mult situația. Oaspeții, bine organizați, au continuat să facă față jocului. Cozia a avut o nouă șansă de a trece în avantaj în minutul 57. Zotică a scăpat pe contraatac, a rămas într-o poziție favorabilă, însă Lungu s-a opus golului. Diferența în acest meci a făcut-o super-execuția lui Ghiță, din minutul 82. Mălin a centrat din dreapta, apărarea trupei din stațiune a respins, însă doar până la Ghiță, care a șutat din prima, fără preluare și a trimis mingea din voleu, în ”coș”.

1-0 a fost și la final, deși s-au mai consemnat câteva evenimente. Nefericite pentru oaspeți. Mazilu a primit al doilea galben și implicit pe cel roșu. L-a împins pe un adversar care a încercat întârzierea jocului. Din nefericire, Mazilu va rata următorul meci și se alătura altor colegi suspendați, Ștefan și Rădoi. Horumbă revine pentru partida din 3 septembrie, cu Craiova 2.

În prelungiri, Marinaș a pătruns în careu și a cerut penalty, dar a primit doar galben, pentru simulare, spre nemulțumirea coechipierilor și a oficialilor de la Călimănești.

La gazde, a surprins absența de pe raportul de joc a doi fotbaliști de bază din perioada de pregătire, care erau văzuți chiar în primul ”11”: Wilfred Njindja și Saleh. Chiar în ziua meciului conducerea clubului a aflat că nu pot fi utilizați din cauza unor probleme legate de viza de ședere în România. Staff-ul tehnic speră ca în scurt timp să se rezolve totul și aceștia să fie din nou în echipă.

Viitorul Dăești: Lungu – Diaconescu, Pîrvulescu, Samson, Vasile, Mălin, Nicula, Bîrzan, Cioablă, Anghelina, Pîrvu. Au mai jucat: Costea, Garcia, Ghiță, William.

Cozia Călimănești: Borz – Proteasa, M. Chiripuș, Kelemen, Mazilu, Duca, Zotică, Bîrziche, Dobrin, Mădălin Chiripuș și Sîrbu. Au mai intrat: Ileana, Marinaș și Zamura.

În runda a doua, Dăești are meci greu, la Alexandria, iar Cozia, acasă, cu Craiova 2. Trupa din Fedeleșoiu mai joacă o partidă până în runda viitoare, marți, 30 august, la Horezu, cu Flacăra, în turul secund al Cupei României.

În celelalte meciuri ale seriei, disputate vineri, s-au mai înregistrat rezultatele: Vedița Colonești – Cetatea Turnu Măgurele 0-2, Universitatea Craiova 2 – Minerul Costești 6-0 și CSM Alexandria – Sporting Roșiori 0-0. Sâmbătă se joacă ultimul meci al rundei, Potcoava – Horezu.