Bogdan Deac, locul 5 la Campionatul Naţional de şah pentru seniori

* în schimb, Maria Ciocan a terminat pe locul 15 în întrecerea feminină

Timp de aproape 10 zile, mai precis în perioada 25 martie – 2 aprilie, la Călimăneşti, s-a desfăşurat ediţia din acest an a Campionatului Naţional de şah pentru seniori. Astfel, cei mai buni „strategi” ai tablei cu 64 de pătrăţele albe şi negre şi cu 32 de piese, s-au reunit pentru a se afla care sunt cei mai buni din ţară. În întrecerea masculină, au participat 70 de şahişti, în timp ce competiţia feminină a fost onorată de prezenţa a 21 de şahiste.
Campionatul Naţional de şah s-a desfăşurat în 9 runde, în sistem elveţian. Pentru cei care nu cunosc, sistemul elveţian are formă de pâlnie, şi prevede ca, pe parcursul desfăşurării unui turneu, în funcţie de rezultatele din primele runde, cei mai buni şahişti se vor întâlni ulterior între ei, acest lucru fiind valabil şi pentru cei mai slabi. Adică, un fel de play-off şi play-out la fotbal.

Bogdan Deac şi Maria Ciocan au concurat într-o companie selectă

La competiţia de la Călimăneşti, au concurat şi doi tineri vâlceni, Bogdan Deac şi Maria Ciocan, care sunt născuţi în anul 2001. Deac este legitimat în prezent la Clubul Sportiv Universitar Ploieşti, iar Ciocan a reprezentat chiar Şah Club Rm. Vâlcea.
Cele mai mari speranţe pentru o medalie au fost legate de Bogdan Deac, care a terminat turneul pe locul 5, o performanţă foarte bună, ţinând cont de vâsta fragedă la care se află acum şahistul vâlcean. Deac a pierdut o partidă, în runda a patra (cu Teodor Anton), dar în rest a obţinut cinci victorii şi trei remize, care i-au adus în total 6,5 puncte. Titlul de campion naţional a revenit cunoscutului Andrei Istrăţescu (7,5 puncte), în timp ce locul 2 a revenit lui Constantin Lupulescu (7,0 puncte). Bogdan Deac s-a aflat alături de alţi trei şahişti care au obţinut câte 6,5 puncte. Printre aceştia, s-au numărat Marius Manolache, Mircea Pârligras (clasaţi deasupra vâlceanului, datorită coeficientului ELO mai bun) şi Alexandru David, care a încheiat campionatul pe 6.
În proba feminină, Maria Ciocan a terminat competiţia cu 4,0 puncte, pe locul 15. Tânăra vâlceancă a obţinut două victorii şi două remize, iar un punct i-a fost acordat din oficiu, în cea de-a opta rundă, când a stat. Titlul naţional a fost adjudecat de Corina Peptan, locul secund fiind ocupat de Irina Bulmaga. Ambele au avut câte 8 puncte, dar Peptan a fost în frunte datorită coeficientului ELO. (N.C.)