BaschetAlte sporturi

Baschetbaliștii vâlceni, cu un ochi au râs, cu altul au plâns! S-a stins din viață un profesor cunoscut și respectat de la Alexandru Lahovari, tatăl antrenorului secund de la CS Vâlcea

Duminică, 18 decembrie, CS Vâlcea 1924 a disputat ultimul meci din 2022 în Liga I de baschet masculin. Elevii lui Hristu Șapera, aniversatul zilei, au dat piept cu Ralph Brașov. Fără să forțeze, au obținut un nou succes. S-au impus cu scorul de 92-80. Norbert Kelemen a adus 26 de puncte din totalul celor 92. Partida a reprezentat pentru conducerea tehnică un bun prilej pentru a le oferi minute de joc și tinerilor care au evoluat mai puțin. A debutat inclusiv un junior de 14 ani, Sandu Teacă, cel mai tânăr jucător din Liga I. Victoria i-a fost dedicată lui Hrisu Șapera, care a împlinit o frumoasă vârstă, dar și antrenorului secund Bobi Oltei, care trece prin momente grele. Tatăl său, binecunoscutul profesor de la CN Alexandru Lahovari, Sandu Oltei, s-a stins din viață.

”Ultimul meci în acest an, încă o victorie a Lupilor Negri. În condițiile în care sărbătoritul zilei de astăzi, Hristu Șapera, și-a propus să ruleze aproape tot lotul, Lupii Negri și-au adjudecat victoria cu scorul de 92-80. Dacă nu am fi avut o prestație remarcabilă a lui Norbert Kelemen, care a marcat 26 de puncte (4 reușite de 3 puncte) am fi subliniat doar prezența de 10 minute a celui mai tânăr jucător din Liga I, Sandu Teacă (14 ani), prestație încununată cu primele 2 puncte din cariera lui de senior. Cei trei mușchetari, Ajay, Lamar și Toni, au avut o contribuție consistentă, scutind galeria, publicul și sponsorii de orice emoție. La mulți ani, Hristu Șapera!

P.S. Sperăm ca victoria obținută să îi aline suferința antrenorului nostru secund, Bogdan Oltei, pricinuită de dispariția prematură a tatălui său, cunoscutul profesor de sport, Sandu Oltei. Când un Sandu intră pe teren, alt Sandu se duce într-o lume mai bună”, a transmis CS Vâlcea, cu privire la evenimentele de la sfârșit de săptămână.