Flacăra şi Cozia au pierdut în Liga a III-a

Dacă cele două echipe vâlcene de Liga a III-a din play-off, SCM şi Dăeşti, s-au bucurat de rezultate pozitive (o victorie şi un egal), celelalte două formaţii, din play-out, au pierdut în week-end. Cozia a cedat la limită, cu 0-1, duelul de pe teren propriu contra colegei de clasament, din subsolul ierarhiei, Petrolul Potcoava. Meciul de la Călimăneşti a fost decis în minutul 75, de Marian Anghelina. La Horezu, partida dintre Flacăra şi Curtişoara s-a încheiat la scorul de 2-4. Oltenii au trecut în avantaj după un sfert de oră de joc, după un corner şi o greşeală de marcaj. Preda, din 10 metri, a trimis balonul cu capul în plasă. Horezenii au egalat în minutul 23, după o lovitură liberă din dreapta, executată de Luci Iordache. Sofianu a înscris cu capul, pentru 1-1. Scorul pauzei a fost 1-2. În minutul 34, Jianu, din poziţie centrală, a trimis mingea plasat şi a punctat pentru Curtişoara. Debutul părţii secunde a fost favorabil pentru Flacăra, care a reuşit din nou să restabilească echilibrul pe tabelă. Un auto-gol al lui Preda a contat pentru 2-2. Vâlcenii puteau marcat şi golul 3, dar au ratat şi au fost prinşi pe contre. ”Cocoşii” nu au mai gestionat ultimele minute aşa cum era de dorit. În minutul 60, Jianu a realizat dubla pentru Oltul şi oaspeţii au trecut iar la timonă (2-3). Neicu a închis tabela la 2-4 în minutul 84. Au mai rămas şase etape de disputat. În runda viitoare, Cozia merge la Valea Ursului pentru duelul cu Unirea Bascov, iar Horezu are meci la Potcoava.