Atletism

Atleţii vâlceni s-au întors 12 medalii de aur de la Campionatul Naţional dedicat veteranilor

La finele săptămânii trecute, mai exact sâmbătă, 24 august şi duminică, 25 august, la Bucureşti s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Atletism Masters, în aer liber. La această competiţie, judeţul nostru a fost reprezentat de cinci sportivi de la clubul Chimia, respectiv de Cristina Marciuc, Aurel Berbece, Ion Rădoi, Cătălin Nedelcu şi Mihaela Pasăre. Ca şi cu alte ocazii, atleţii veterani din judeţul nostru au reuşit să obţină rezultate bune. La categoria +40 de ani, Cristina Marciuc a cucerit trei medalii de aur, la săritura în înălţime, triplusalt şi greutate, dar şi una de argint, la săritura în lungime. Tot la +40, dar la masculin, Cătălin Nedelcu a cucerit titlul de campion naţional la aruncarea discului, iar la aruncarea suliţei a fost medaliat cu bronz. Mihaela Pasăre a concurat la categoria +45, unde a obţinut patru medalii de aur, la triplusalt, săritura în înălţime, aruncarea greutăţii şi aruncarea suliţei. La categoria +70 de ani, Ion Rădoi a urcat pe cea de-a doua treaptă a podiumului după prestaţiile de 1a 100 şi 200 metri. Decanul de vârstă dintre atleţii veterani ai Vâlcii, Aurel Berbece, şi-a adăugat în palmares alte patru medalii de aur, cucerite la 80 metri garduri, săritura în înălţime, prăjină şi disc, plus una de argint la greutate. Totodată, Aurel Berbece a doborât două recorduri naţionale la categoria +75, la înălţime şi săritura cu prăjina. Atleţii veterani sunt aşteptaţi din nou pe stadion la finele lunii viitoare. Între 19 şi 22 septembrie, la Bucureşti va avea loc Campionatul Balcanic de Atletism Masters. (S.S.)