Alte sporturi

Atleţii vâlceni au câştigat trei medalii la Naţionalele de juniori II

Recent, la Bucureşti, s-a desfăşurat Campionatul Naţional de atletism destinat juniorilor II. Dintre sportivii legitimaţi la CNMB Rm. Vâlcea, cele mai bune rezultate le-au obţinut elevii antrenoarei Angela Popescu. Este vorba despre câştigătorul medaliei de aur în proba de aruncare a greutăţii, Alin Firfirică şi despre Ioan Piţigoi, care, la 60 metri plat, s-a clasat pe locul 4. Dintre atleţii cu dublă legitimare, care au concurat atât pentru CS Chimia, cât şi pentru Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, o evoluţie bună au avut Cristian Manea (locul 3 – înălţime) şi Rareş Toader (locul 4 – greutate). Pe parcursul competiţiei s-a remarcat şi Valentin Drăguşin, legitimat la Şcoala „Tudor Vladimirescu” din Drăgăşani. Sportivul pregătit de profesorul Cristian Orza s-a clasat pe locul 3 în clasamentul final stabilit pentru concurenţii probei de 3000 metri.
„Ne aşteptam ca sportivii noştri să obţină măcar două medalii la acest campionat. Consider că prin evoluţia pe care au avut-o au făcut mai mult decât să îşi îndeplinească obiectivul. Toţi s-au descurcat bine şi pe această cale vreau să îi felicit pentru noile lor performanţe”, a spus Mihai Şoimu, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Atletism.
În încheiere, el a menţionat că în zilele de 10 şi 11 martie, tot la Bucureşti, va avea loc etapa de zonă a Campionatului Naţional de atletism rezervat copiilor I, II şi III. (O.D.)