Liga NationalaHandbal

Antrenament cu public pentru SCM în Capitală! Hagman a atins o bornă importantă

Vineri, 26 ianuarie, SCM Rm. Vâlcea a început returul Ligii Florilor la București. A jucat în Sala Agronomia, contra ultimei clasate, Știința București, formație care nu a reușit nicio surpriză în acest sezon și se îndreaptă cu pași repezi către Divizia A. A fost doar un antrenament cu public, un galop de sănătate pentru trupa de la poalele Capelei, care s-a prezentat la București cu un lot de 15 jucătoare. Printre ele, și câteva dintre tinerele echipei. Inclusiv Mușat a fost pe teren și a și marcat. După primul gol în Liga Florilor contra celor de la CSM București, Mușat și-a trecut alte trei în acest duel. Neagu a intrat între buturi și chiar a scăpat fără gol dintr-o aruncare de la 7 metri, în debutul părții secunde. Gazdele au marcat primul gol al întâlnirii abia după 9 minute și au încheiat repriza cu doar șapte înscrise. Roch a avut un procentaj bun între buturi. La Știința au jucat și câteva vâlcence, printre care și fosta handbalistă de la SCM, Raluca Dăscălete. După 30 de minute, elevele lui Bent Dahl aveau un avans de 15 goluri în fața adversarelor, scor 7-22.

În debutul părții secunde, căpitanul SCM-ului, Nathalie Hagman, a atins un prag important. A marcat golul cu numărul 100 în Liga Florilor, în acest sezon și a trecut pe primul loc în ierarhia golgheterelor din Liga Florilor, devansând-o, cel puțin pe moment, pe Katarina Krpez, de la SCM Craiova. A contat pentru scorul de 9-24. A continuat numărătoarea. Au urmat, însă, momente de deconcentrare pentru SCM, care în 9 minute a primit 5 goluri, în condițiile în care în 30 luase doar 7. Repriza secundă a fost mult mai slabă. Gazdele chiar au câștigat-o, cu 19-17. SCM a dovedit iar că apărarea este piatra de moară din acest campionat. Bent Dahl le-a întrebat, la un time-out, dacă sunt în viață. Nu a primit răspunsul. Nici de pe teren. Cu toate acestea, cursa către atingerea bornei de 40 de goluri înscrise a continuat. În minutul 44, ”roș-albastrele” au ajuns la 30 de goluri înscrise. Imediat, o handbalistă din tabăra formației vizitatoare a fost trimisă în tribună. Ljepoja, pentru a treia oară în acest campionat, a primit cartonașul roșu. A avut trei eliminări de două minute. În ultima secundă, Grigore a avut șansa de a marca golul 40. Mingea s-a oprit în bară. Scor final: 26-39. ”Municipalele” au beneficiat și în acest joc de sprijinul suporterilor, nelipsiți din tribună, indiferent de adversar și de distanță. Dintre jucătoarele de câmp, doar Băcăoanu și Grigore nu au punctat pentru Vâlcea.

Pentru SCM Rm. Vâlcea au marcat la București: Hagman (9 goluri și un total de 102 în acest sezon), Wolik (7), De Jong (4), Cholevova (4), Mușat (3), Ljepoja (3), Zschocke (3), Maidhof (2), Gogîrlă (2), Florica (2).

Pentru Știința București au punctat: Leuștean (6), Gichevska (6), Șerban (4), Lascateu (3), Cavlovic (2), Gîjulete (2), Bizau (2), Căprar (1).

SCM Rm. Vâlcea va disputa următorul meci pe teren propriu, contra formației CSM Tg. Jiu. Partida va avea loc miercuri, 31 ianuarie, de la ora 17.30, în Sala Traian.