Andrei Iana a câştigat primul meci cu Naţionala Under 16, de la Turneul de Dezvoltare al UEFA

Echipa naţională de fotbal Under 16 a României participă, în această perioadă, la Turneul de Dezvoltare al UEFA, care se desfăşoară în Georgia. Antrenorul Daniel Mogoşanu a convocat pentru această competiţie 20 de jucători. Printre ei se regăseşte şi un vâlcean, Andrei Iana, fotbalist legitimat la FCSB. În afară de Iana, clubul lui Gigi Becali mai are un jucător selecţionat pentru această acţiune, pe Ianis Stoica, fiul lui Pompiliu Stoica. Acesta a debutat la echipa mare la vârsta de 14 ani, într-un meci de Cupa României, cu Sănătatea Cluj, în care a şi marcat pentru trupa pregătită de Nicolae Dică. În altă ordine de idei, FRF a anunţat că la Turneul de Dezvoltare fiecare jucător convocat trebuie să bifeze cel puţin 80 de minute, dar nu mai mult de 120 de minute în decursul a 48 de ore. La Tbilisi, „tricolorii” au asigurate trei partide de verificare. Prima s-a desfăşurat deja! Miercuri, 2 mai, elevii lui Daniel Mogoşanu au jucat împotriva selecţionatei din Belarus. Duelul a fost câştigat de români cu scorul de 4-3. Pentru reprezentativa Under 16 a României au înscris: Ianis Stoica, Ahmed Bani, Ştefan Ştefanovici şi căpitanul Radu Drăguşin. Iana nu a fost titular. Acesta a intrat pe teren în minutul 30, în locul lui Corbeanu. Vineri, 4 mai, de la ora 16.00, România va întâlni Georgia, iar pe 6 mai, de la ora 10.00, va înfrunta reprezentativa Kazahstanului. Această acţiune a Naţionalei Under 16, formată din jucători născuţi după 1 ianuarie 2002, are rol de pregătire în vederea meciurilor oficiale din toamna acestui an. România Under 16, care va deveni din iunie România Under 17, va juca în preliminariile Turului de Elită, care precede Campionatul European din 2019. (S.S.)