Alexandru Tudor, o prestaţie de contestat

Considerat a fi cel mai bun arbitru român, bucureşteanul Alexandru Tudor a avut o prestaţie modestă. Primele semne de întrebare referitoare la atenţia lui Tudor s-au pus în momentul în care a fost eliminat Perianu. Henţul a fost incontestabil, în afara suprafeţei de pedeapsă, însă faza impune revăzută: oaspeţii trimiseseră mingea spre poartă, însă aceasta putea fi ajunsă şi e greu de crezut, în opinia unora, că Arieşul ar fi putut înscrie. Cu alte cuvinte, just era să fie arătat cartonaşul galben, au susţinut unii dintre oamenii de fotbal prezenţi în tribună. În prima repriză Tudor i-a arătat cartonaş galben lui Roman pentru că a alunecat în careu, interpretând faza ca pe o simulare, deşi mingea nu mai putea fi controlată de atacantul vâlcenilor. La finele primei reprize l-a lăsat pe acelaşi Roman să alerge după minge deşi văzuse că se semnalizase ofsaid, iar când jucătorii s-au grupat şi s-au pregătit să reia jocul, Tudor a fluierat intrarea în pauză.
La scorul de 3-1 pentru CSM, Roman a scăpat spre poarta oaspeţilor, a fost împiedicat şi a căzut, iar Tudor nu a dat nici fault, nici simulare. Oaspeţilor li s-au acordat foarte multe cartonaşe galbene, dar nici unul roş, Tudor lăsând impresia că evită să elimine vreun jucător de la Arieşul. La final reproşurile la adresa arbitrajului au trecut pe planul doi, publicul fiind mai de grabă încântat de joc şi de victorie.