Inspiraţia a decis soarta meciului

FC Budeşti – AS Căzăneşti 3-1 (0-1)

Deşi s-a dovedit în câteva partide a fi o nucă tare, în mod normal AS Căzăneşti nu ar fi trebuit să le pună probleme budeştenilor. Echipa lui Marian Sucea era clasată pe podium, mult înaintea adversarilor din etapa de vineri, 30 mai, aşa că ar fi trebuit să se reflecte şi pe teren acest lucru. Însă budeştenii nu au luat meciul în serios, au considerat că, fiind final de campionat, ar fi bine să ruleze întreg lotul. Numai că această atitudine era să-i coste. Echipa din Căzăneşti a profitat de punctele slabe ale gazdelor şi a deschis scorul în prima repriză. Avantajul şi l-a menţinut până la pauză când budeştenii au încercat să schimbe ceva.

I-au aruncat în luptă pe Lepşa şi Belivacă pentru a întări mijlocul terenului şi a pune presiune pe poarta adversă. Schimbările n-au avut efectul scontat astfel că au mai încercat o variantă. A intrat în teren şi Nedeluş, revelaţia returului de campionat, după cum a apreciat Marian Sucea, jucător care avea să aducă de unul singur victoria echipei gazdă. Mai întâi a egalat, în minutul 80, după o fază ce a născut controverse. Iordache a lăsat avantaj după un henţ în careu al oaspeţilor şi Nedeluş a marcat pentru 1-1, însă băieţii din Căzăneşti au crezut că a fost off-side. Deplasarea asistentului pentru validarea golului i-a indus în eroare. Apoi s-au arătat trei minute de prelungire, timp în care Nedeluş, portar „de meserie”, a rezolvat meciul. În minutul 90 a trimis la vinclu pentru 2-1, iar apoi a marcat pentru scorul final de 3-1, victorie care le netezeşte budeştenilor calea spre obţinerea locului 2. „Cred că vom termina pe 2. Anul viitor poate va fi mai bine. Asta dacă vom fi ajutaţi în continuare. Pentru că Toader şi Sucea nu pot susţine echipa la infinit”, ne-a spus Marian Sucea, unul dintre cei care se ocupă de echipa din Budeşti. (L.S.)