Echipa lui Tică Nistor, umilită!

Victoria Frânceşti – Progresul Măldăreşti 6-2

Rezultatul partidei de săptămâna trecută, dintre grupările delegaţilor Cristi Manu şi Tică Nistor, Victoria Frânceşti şi, implicit, Progresul Măldăreşti, a stabilit câştigătoarea acestei ediţii de campionat. Progresul din Măldăreşti avea să cedeze în mod inexplicabil, cu 6-2, în faţa adversarilor. Ceea ce a dovedit Progresul în faţa celor de la Victoria a fost enorm sub nivelul unei formaţii care emitea pretenţii de promovare. De la portar – care era cu mult depăşit de situaţie – până la defensiva obosită şi atacul ineficient, Progresul Măldăreşti a părut o echipă care nu poate nicidecum să promoveze. Este greu de crezut că Progresul a reuşit să se menţină atâta timp pe primele locuri în condiţiile în care, în afară de cele două goluri marcate pe fondul unei relaxări în defensiva gazdelor, nu a avut mai mult de două ocazii concludente de a înscrie.

Deşi delegatul Tică Nistor a declarat că echipei i-au lipsit trei titulari, maniera de joc pe care au dovedit-o nu poate explica nicidecum locul ocupat până în momentul de faţă.  Cu două goluri marcate în primele zece minute de Ilinca şi Dima, Victoria a făcut legea pe teren şi şi-a umilit adversarii. De astfel, printre marcatori s-au mai numărat Chirca, Tarara, Diaconu şi Dima. Cu siguranţă, cel mai bun jucător al partidei poate fi declarat prolificul atacant Ilinca, cel care a salvat în nenumărate rânduri echipa de la un posibil eşec.

„Am ajuns ciuca bătăilor”

Delegatul Tică Nistor a declarat că timp de 90 de minute echipa sa nu s-a regăsit deloc pe teren şi rezultatul este până la urmă bine justificat. „Am început foarte greu partida, portarul a luat 4 goluri într-un interval foarte scurt, iar aceste lucru s-a reflectat enorm în moralul tuturor jucătorilor. Ei au fost mult mai buni, iar ai mei au fost foarte obosiţi şi cu un joc palid. Am avut trei titulari lipsă. Noi am terminat cu şansele de a mai promova, pentru că doar victoria ne mai ajuta. Adversarii din acest meci ne-au umilit, însă eu nu-mi pot explica cum de am jucat aşa de prost. Au fost fie timoraţi fie fără chef de joc, dar nu i-am văzut până în momentul de faţă să joace aşa de prost. Parca le era frică să intre la minge. Ce să mai zic. Am fost ciuca bătăilor. Golurile lui Emil Gânju şi Romeo Nistor au mai îndulcit oarecum umilinţa de a încasa şase goluri şi de a nu marca niciunul. Nu ne rămâne acum decât să aşteptăm campionatul viitor şi să creăm o formulă de joc mai eficientă pe care să ne putem baza şi să sperăm din nou la promovare. Deocamdată sunt în proces de modernizare a bazei sportive pe care jucăm şi vom crea vestiare, duşuri cu apă caldă. Trebuie să întinerim echipa, pentru că cei în vârstă nu mai pot face faţă la echipă”, ne-a spus delegatul Tică Nistor. Astfel, prestaţia jalnică de care au dat dovadă jucătorii de la Progresul, i-a scos definitiv din ecuaţie pe cei din Măldăreşti.

„Suntem campioni şi merităm acest titlu”

Spre finalul partidei, în tabăra celor de la Frânceşti au apărut anumite divergenţe care au avut la bază prestaţia mai puţin bună a unor jucători, cum că unii ar merita să joace în primii 11, iar alţii să fie doar rezerve. Antrenorul Nicu Strâmbeanu a demontat informaţiile cum că între jucători ar fi apărut certuri pe tema titularilor de dinainte de meci şi că doar cine este în formă va juca 90 de minute. „Fiecare jucător are posibilitatea de a juca din primul minut, doar că trebuie să înţeleagă că lipsa de formă prin care trec unii dintre ei a fost decisivă în stabilirea componenţei echipei. Zăvoi şi Tarara, cândva jucători de bază ai echipei, sunt ieşiţi din formă şi, bineînţeles, că nu pot să intre pe teren încă din debutul partidei. Vina le revine exclusiv pentru faptul că nu mai dau randament. Au intrat pe teren şi s-a văzut că jocul echipei a avut de suferit. În schimb, sunt mulţumit de Diaconu şi Chirca, marcatorii cât şi protagoniştii unor faze din care s-a marcat. Ei au jucat 90 de minute, pentru că au demonstrat că au un aport substanţial la echipă. Nu intră pe teren doar jucători cu numele, trebuie să şi dovedească că merită un loc la echipă. Deocamdată suntem pe primul loc şi vom termina aşa, pentru că merităm acest lucru”, ne-a spus Nicu Strâmbeanu, antrenor la Victoria Frânceşti.
Un singur hop mai au de trecut cei de la Victoria Frânceşti pentru a nu-şi mai face griji că pot pierde prima poziţie. În etapa de săptămâna aceasta, ei vor efectua o deplasare pe terenul celor de la Rapid Ursus Stoeneşti, unde trebuie să învingă. De altfel, este greu de crezut că adversarii Victoriei din etapa următoare pot pune probleme liderei actuale, deoarece au pierdut în etapa trecută la FC Băbeni cu scorul de 5-1.