Liga II

„Municipalii”, umiliţi de „mânjii” lui Selymeş

Liberty Salonta – CSM Rm. Vâlcea 4-1 (2-0)

Înaintea partidei de la Salonta, antrenorul Mitică Teleşpan spunea că echipa sa este capabilă de a scoate un rezultat bun pentru că joacă mai bine în deplasare. Însă, de la a zice până la a face e calea lungă, iar acest lucru s-a văzut din plin în partida de sâmbătă. În faţa a cel mult 100 de spectatori, echipa antrenată de fostul internaţional român Tibor Selymeş s-a distrat cu o formaţie, care, cândva, susţinea sus şi tare că promovează în Liga I.

Ambii tehnicieni nu mai aveau mare lucru de pierdut indiferent de rezultat aşa că au luat decizia de a juca cu cât mai mulţi fotbalişti de perspectivă, Liberty Salonta având încă din startul partidei patru juniori în teren, în timp ce, la „municipali”, Mitică Teleşpan i-a titularizat pe Udrescu, Grădinar şi Grigoruţă.

În urma acestor „experimente”, câştig de cauză a avut echipa pregătită de Selymeş care le-a predat o lecţie de fotbal vâlcenilor despre cum se poate face treabă mizând pe cartea contraatacului. Nici nu se aşezaseră bine în teren cele două echipe şi scorul avea să fie 1-0. Mai întâi Roşca a punctat cu o lovitură precisă de cap în minutul 2, după ce tot el fusese foarte aproape să deschidă scorul cu câteva secunde în urmă, dar s-a precipitat şi Rusandu a scăpat cu faţa curată, lucru care nu s-a mai întâmplat la faza următoare. Bihorenii au continuat să facă spectacol şi după marcarea primului gol, dar Benţe, în minutul 5, şi Bud, două minute mai târziu, au ratat de puţin ţinta. După aceste rafale de atac, gazdele parcă au cedat deliberat mijlocul terenului permiţându-le vâlcenilor să preia ostilităţile în teren, însă fără nici un rezultat de tabela de marcaj. Majoritatea atacurilor „municipale” s-au oprit undeva pe la 16 metri de poarta lui Szasz. Mai mult decât atât, pe fondul unei dominări categorice a elevilor lui Teleşpan, cei care au înscris au fost tot „mânjii” lui Selymeş. În minutul 43, Bud i-a pasat printre fundaşii vâlceni lui Birtalan şi acesta l-a executat pe Rusandu dublând avantajul echipei sale. Până la fluierul de final al primei reprize, cei care au fost foarte aproape de a înscrie au fost tot gazdele însă, Bud, singur la zece metri cu portarul vâlcean, a şutat peste şi scorul a rămas doar 2-0.
În partea secundă, acelaşi scenariu, vâlcenii au dominat teritorial, dar cei responsabili cu golul au fost tot cei din Salonta. În minutul 61, Bud l-a păcălit destul de uşor pe Dandea după care a şutat la colţul lung fără nicio speranţă pentru Rusandu, scorul devenind 3-0. Cinci minute mai târziu, gazdele au fost foarte aproape de golul patru, din fericire, Birtalan, scăpat singur cu portarul vâlcean, s-a precipitat, şi în cele din urmă Rusandu a reuşit să reţină. Dezastrul pentru vâlceni avea să se încheie pentru vâlceni în minutul 71 când cei din Salonta le-au dat lovitura de graţie. Mingea a circulat excelent pe traseul Tegzeş – Bud – Birtalan, ultimul l-a driblat şi pe Rusandu după care mingea trimisă de acesta a poposit pentru a patra oară în plasa porţii vâlcene. O palidă consolare pentru vâlceni a fost golul de onoare din minutul 73, înscris de Boroiban în urma unui şut bine plasat de la marginea careului de 16 metri. La scorul de 4-1, gazdele s-au mulţumit să ţină de rezultat retrăgându-se în propria jumătate, în timp de vâlcenii au dominat, însă nu ai mai pus într-un real pericol poarta celor din Salonta.
Au evoluat formaţiile:
Liberty Salonta: Szasz – Florean ('34 Coca), Roşca, Ibric, Tegzeş – Bârsan, Mândru, Coroian, Birtalan ('81 Markus) – Bud, Benţe ('63 Iambor).
CSM Rm. Vâlcea: Rusandu – Grădinar ('50 Pârvu), Vişa, Dandea, Onofrei ('61 S.Popescu) – M. Voicu, Larie, Udrescu, Melcea – Boroiban, Grigoruţă ('73 Vlad).