Final de sezon onorabil

FC Oltchim Rm. Vâlcea – Internaţional Curtea de Argeş 2-1 (0-1)

Pentru a fi siguri că se vor menţine pe podiumul clasamentului, „chimiştii” aveau nevoie de o victorie în ultima partidă a campionatului, de pe teren propriu, cu liderul clasamentului, Internaţional Curtea de Argeş. Până la urmă, însă, rezultatele consemnate în această rundă de celelalte echipe aflate în coasta Oltchim-ului au dovedit faptul că şi dacă Olaru şi compania ar fi pierdut ultimul meci, rămâneau tot pe locul 3. Însă a fost bine că s-a întâmplat să se impună pentru a nu încheia sezonul cu o impresie proastă lăsată propriilor suporteri.

De fapt, vâlcenii au fost aproape de a pierde acest meci. La fel ca şi adversarii, au tratat puţin partida ca pe una mai de vacanţă, iar acest lucru era să-i coste. Oaspeţii au condus încă din minutul 5 al întâlnirii, reuşind să-şi menţină avantajul până spre finalul celor 90 de minute. „Chimiştii” au încercat şi varianta de a ataca cu fundaşii, cu Bărbuţ şi Cumpănaşu, soluţia aleasă dovedindu-se a fi fost inspirată. Unul dintre aceştia, Bărbuţ a reuşit să marcheze în minutul 85 golul de 1-1. Partida a fost salvată de juniorul Vasile care, în prelungiri, a reuşit să înscrie golul victoriei Oltchim-ului. Echipa vâlceană de Liga a III-a termină, aşadar, sezonul pe locul 3, îndeplinindu-şi astfel obiectivul.

Stoica a vrut să plece

În urmă cu două etape antrenorul Olaru anunţa faptul că Stoica nu va juca într-unul dintre meciuri, fiind învoit pentru a-şi rezolva nişte probleme personale. Am aflat că, de fapt, problemele personale erau legate de un transfer la o echipă din străinătate pe care jucătorul Oltchim-ului ar fi vrut să-l obţină. A mers să-l vadă nişte impresari, să dea nişte probe, însă s-a întors repede şi chiar a putut să-şi ajute echipa în ultima etapă a campionatului. Legat de o eventuală plecare a sa, preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Oltchim, inginerul Mihai Diculoiu, nu s-a arătat încântat, însă a admis faptul că se poate întâmpla orice: „Stoica a cerut voie să meargă să-l vadă nişte antrenori. Probabil că s-a convins că uneori nu e bine să-şi asculte părinţii, ci mai trebuie să hotărască şi el anumite lucruri. A recunoscut că s-a luat după tatăl lui şi a greşit. Oricum, dacă se va ivi ocazia să plece altundeva, la o echipă mai bună, în anumite condiţii, noi îi vom da drumul. Nu ţinem pe nimeni cu forţa” ne-a spus Diculoiu.

Doar două echipe au retrogradat din seria a IV-a

Situaţia echipelor care vor retrograda din Liga a III-a a fost destul de complicată. Cel puţin în seria a IV-a, din care face parte şi Oltchim-ul, s-au luptat câteva echipe până la finalul campionatului. Acum, însă, s-a decis. Pe lângă FC Sibiu care s-a retras din campionat mai devreme, au retrogradat Dunărea Calafat şi Turris Turnu Măgurele, echipă promovată anul trecut după ce a învins campioana Vâlcii, pe Sportul, în meciul de baraj. În mod normal trebuia să existe şi o a patra echipă retrogradată, însă Armata Craiova a avut şansă. Din cele 6 serii de la Liga a III-a, trei echipe aflate pe locul 15 s-au salvat de la retrogradare. S-a făcut diferenţierea în urma rezultatelor obţinute de fiecare dintre ocupantele locurilor 15 cu echipele clasate în primele 14 locuri. Se pare că Armata a stat mai bine la acest capitol decât echipele din celelalte serii, astfel că a rămas în Liga a III-a. La extrema cealaltă, Internaţional Curtea de Argeş a promovat direct în Liga a II-a, Gaz Metan Podari, pentru a i se alătura colegei de serie, urmând să treacă peste barajul de promovare care se va juca în sistem turneu, fiecare cu fiecare. Gaz-ul se va lupta pentru un loc în cel de-al doilea eşalon fotbalistic al ţării cu ACU Arad şi Avântul Reghin.